• معرفی مدیریت ها
  • مرکز مشاوره
  • بخش ویژه اساتید
روش‌های تدریس کارآمد
در روشهای تدریس فعال دانشجویان هرگز به صورت انفعالی کسب دانش نمی کنند، بلکه از طریق تعامل با محیط وتجربه دست به خلق چیزهایی می زنند که پیاژه آنها را ساخت ذهنی می نامد . لذا محیط آموزشی باید طوری در نظر گرفته شود که موجب تسهیل این تعامل گردد. محیط آموزشی باید فرصتهایی را برای دانشجویان به منظور کشف راههای کنش متقابل فراهم کند،
شیوه ارزیابی دانشجویان
امتحاناتی که خوب تهیه شده باشند به دانشجویان این فرصت را می­دهند که معلومات خویش را ارزیابی کنند و بنابراین به عنوان بازخوردی سازنده و یک وسیله ترغیب، تاثیر مهمی در بهبود و بالا بردن میزان کارکرد و کارایی آنها دارد. این امتحانات اشتباهات شاگردان را تصحیح و فعالیتهای آنها را در جهت نیل به هدفهای مناسب هدایت می­کند اما اگر امتحان طبق اصول صحیح تهیه نشده باشد یا از آن به عنوان یک وسیله تنبیه استفاده شود، به گونه موثر موجب دلسردی یا گمراهی دانشجویان شده و یادگیری آنان را به مخاطره می­اندازد.
نقش اساتید در سلامت روان دانشجو
به لطف و عنایت پروردگار، مرکز مشاوره و روان­شناسی دانشگاه در نظر دارد در جهت ارائه خدمات روانشناختی و پیشگیری از آسیبهای شدید در دانشجویان فعالیت جدیدی را پایه­ریزی نماید. آنچه در این اقدام اجتناب­ناپذیر می­باشد نیاز مبرم مرکز مشاوره به مساعدت و یاری شما بزرگواران است؛ چرا که شما اساتید و کارشناسان محترم در ارتباط نزدیک با دانش­جویان بوده و معضلات آنها را از نزدیک لمس می­نمایید. لذا خواهشمندیم مسئولین مرکز را در شناسایی این افراد با مشخصات زیر و توجیه و ارجاع آنها به این مرکز جهت دریافت خدمات مشاوره­ای­ وروان­درمانی­ یاری­ فرمایید. در ادامه علاوه بر اینکه تعدادی از مشخصات کلی جهت ارجاع دانشجویان عنوان شده است، نحوه تعامل و فرآیند ارجاع تا حدی توضیح داده شده است.
ارتباط موثر با دانشجو
وقتی از مقام استادی سخن می‌گوییم از جایگاهی صحبت می‌کنیم که می‌تواند الگودهنده و هدایت‌کننده مسیر زندگی دانشجویان باشد. از طرفی برای دانشجویی که به تازگی با فضای دانشگاهی آشنا شده است، شاید تصور چگونگی برقراری ارتباط با استاد سخت و نامفهوم باشد. در هر حال دانشجو مثل ما فکر نمی­کند. مثل ما خیلی چیزها را قبول ندارد. او منتقد است. لذا اساتید محترم باید توان همراهی و همفکری با دانشجو و عواطف و احساسات او را داشته باشند.

 معرفی طرح ارتباط با اساتید دانشگاه علم و صنعت

 اگر بدقت بنگریم،‌ می­توانیم همه را مربی بیابیم. پدر، مادر، ‌معلم، ‌استاد و... همه مربی هستند. منتها با تفاوتهایی در وسعت میدان تعلیم و تربیت.

  از آنجا که اساتید دانشگاهها در ارتقای بهداشت روانی دانشگاهیان نقش بسزایی را ایفا می کنند، بر آن شدیم تا با استفاده از این طرح گامهایی بلندتری را در این راستا برداریم که این محقق نخواهد شد مگر با همگامی شما اساتید محترم.

 

  مجریان طرح ارتباط با اساتید بدنبال آن هستند که علاوه بر برنامه­ریزیهایی در جهت ارتقای بهداشت روانی اساتید محترم، بوسیله این بزرگواران به ارتقای بهداشت روانی دانشجویان نیز کمک نمایند

  اهداف طرح:

  1- ارتقای اطلاعات روانشناختی اساتید با استفاده از بروشورهای علمی و کاربردی، پیامهای بهداشت روانی، شرکت در کارگاههای مختلف، و ...

  2- بهبود روابط استاد و دانشجو

  3- ارائه مشاوره تخصصی به اساتید

  4- کمک به اساتید در جهت خودشناسی بیشتر

  5- ایجاد پویایی و افزایش انرژی اساتید از طریق راههای مختلف از جمله برگزاری مسابقه،‌ شرکت در اردوها و ...

  6- جذب اساتید به مرکز مشاوره

  7- استفاده از نظرات تخصصی اساتید در مورد دانشجویان

  8- انتقال موارد مهم به دانشجویان از طریق اساتید

  

    جهت دستیابی به اهداف فوق راهکارهای زیر دستور کار قرار خواهند گرفت:

  1- برگزاری جلساتی با حضور اساتید و دانشجویان

  2- معرفی خدمات مرکز مشاوره به اساتید

  3- ثبت سخنان اساتید برای دانشجویان و بلعکس

  4- ارائه مشاوره حضوری، تلفنی و الکترونیکی به اساتید محترم

  5- انجام تستهای مختلف مورد علاقه اساتید جهت دستیابی به هدف خودشناسی

  6- معرفی سایتهای مهم کاربردی جهت ارتقای اطلاعات اساتید با هدف کمک به دانشجویان(نظیر ترک اعتیاد)

  7- ارسال مطالب درخواستی اساتید به آدرس پست الکترونیکی آنها

  8- ثبت نام اساتید در کارگاههای آموزشی و برنامه­ریزی اجرای این آموزشها

  9- استفاده از پیشنهادات اساتید در جهت اجرای مناسبتر طرح

  10- برگزاری مسابقات مختلف بین اساتید در راستای ایجاد پویایی بیشتر

  11- استفاده از سرگرمیهای خلاقانه جهت افزایش جاذبه سایت

  12- استفاده از کلیپهای روانشناختی جهت قرار گرفتن در سایت و ارسال به اساتید

  13- آماده سازی بسته­های پیام کوتاه جهت ارسال به اساتید جهت افزایش ارتباط

  14- ارتباط تلفنی با اساتید جهت حل مشکلات دانشجویان

  15- نظرسنجیهای دوره­ای از اساتید جهت تدوین برنامه­های مراحل بعدی

  16- درخواست از اساتید جهت حضور در برنامه­های دانشجویی نظیر اردوها

 

  جهت ارتباط با مرکز مشاوره میتوانید ارتباط خود را از این واحد آغاز فرمایید. واحد ارتباط با اساتید با در نظرگرفتن ضرورت محرمانه ماندن مسائل اساتید محترم این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید به مرکز مشاوره اعتماد کرده و آنها را امین خود بدانید.

 

 

  به امید آنکه عملیاتی نمودن این طرح بتواند گامی مثبت در جهت ارتقای دانشگاهیان باشد.


1397/10/16   572 بار