• معرفی مدیریت ها
  • مرکز مشاوره
  • دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه

پرسشهای اولیاء از مسئولین

 پاسخ به سوالات والدین در همایش خانواده و دانشگاه

 

  سوالات فرهنگی از دکتر شریعت:

  سوالات روانشناسی از دکتر شرفی:

  سوالات دانشجویی از دکتر اکبری:

  سوالات مشاوره از دکتر موحدی راد:

  سوالات مربوط به مشاور و خوابگاه:

  سوالات آموزشی از دکتر کلانتر:

 

 

 

  سوالات آموزشی دکتر کلانتر:

  لطفا بفرمائید چند نفر از اساتید کارآفرین هستند و تعداد شغل هایی را که تولید کرده اند را بیان کنید ؟

  اطلاع دقیقی در دسترس نیست لیکن به طور رسمی چهار شرکت دانش بنیان داریم که هرکدام حداقل 2 شغل ایجاد کردند.

آقای دکتر با تشکر از شما چرا امتحانات ترم و میان ترم در رشته برق در این دانشگاه هماهنگ برگزار می گردد در صورتی که در سایر دانشگاه ها اینگونه نیست؟ بازه امتحانات باید  برنامه مشخص و ماندگاری داشته باشد، ما نباید سیستم را تغییر دهیم زمان بندی برای اینکه چه زمانی میان ترم و چه زمانی پایان ترم است وجود دارد، این زمان بندی به گونه ای است که فرجه های مناسبی بین آن ها برقرار باشد، امتحانات پایان ترم زمان بندی ثابتی دارند و دانشجویان هنگام انتخاب واحد باید به آن ها توجه کنند اما برای میان ترم خود استاد است که روز امتحان را تعیین می کند.
می خواستم بدانم چگونه می توانیم از وضعیت تحصیلی دخترم  بدون اینکه ایشان در جریان قرار بگیرند آگاهی پیدا کنم؟ چون ایشان خیلی مغرور است و می گوید دانشگاه که مدرسه نیست. لطفا راهکاری ارائه بفرمایید. 
برای اینکه ما پسورد سیستم گلستان را به والدین بدهیم  این موضوع باید در شورای آموزشی مطرح شود و معاونین نظر بدهند . موضوع، موضوع خیلی حساسی است از طرفی می خواهیم هویت دانشجو را پر و بال بدهیم از طرفی اولیا هم باید مشارکت داشته باشند، اولیا می توانند با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه به امور آموزش و یا حوزه تحصیلات تکمیلی مراجعه کنند و از وضعیت تحصیلی فرزند خود مطلع شوند، اما یوزر  و پسورد نمی دهیم، اما آموزش دانشکده ها وقتی دانشجو مشروط شد با آدرسی که دانشجو داده است و در سیستم گلستان دانشگاه ثبت شده است مکاتبه می کنند. 
با تشکر از شما لطفا در مورد تکالیف بیش از حد توان دانشجو در ترم اول توضیح دهید که آیا این برای دانشجو الزام دارد که بیشتر به چالش کشیده شود و آب دیده شود و یا اینکه مربوط به عدم شناخت استاد از دانشجویان است و کاری به ترم اول بودن آن ندارد و کارش را انجام می دهد.
من به عنوان معاون آموزشی می توانم کارگروه تشکیل دهم و این کارگروه تکالیف را مطالعه و ارزیابی کند و این یک بحث ریشه ای است آیا این تکالیف پختگی لازم را به دانشجو می دهند و یا وقت دانشجو را می گیرند، من خودم را بعنوان معاون آموزشی دانشگاه مقید می کنم که در جلسه شورای آموزشی این مسئله را مطرح کنم نقطه نظرات اساتید دیگر هم باشد، لکن اگر دانشجویان خودشان به مشکل برخوردند به معاون آموزشی دانشکده خود مراجعه کنند که آن ها اشراف بیشتری دارند و دانشجو را راهنمایی می کنند.
آیا ادامه تحصیل در مقطع ارشد با شرط معدل مختص محل تحصیل کارشناسی می باشد یا سایر دانشگاه ها را نیز شامل می گردد.
قانون استعداد های درخشان این است که دانشجویان می توانند با کسب رتبه ای 1و2و3 در مقطع بالاتر بدون کنکور ادامه تحصیل بدهند و  10% مختص خود دانشگاه علم و صنعت است و 10% مختص سایر دانشگاه ها.
لطفا درباره سنواتی شدن دانشگاه توضیح بفرمایید و اگر دانشجویی مایل به تغییر رشته باشد آیا این سنواتی شدن شامل چنین دانشجویی نیز می شود که امکان دارد 9 ترمه شود و همچنین بفرمایید دو دانشجو دارم چرا برای فرزند بزرگترم حمایت مالی برای انجام پروژه اش صورت نگرفته است؟
سنوات الان مقطعی است یعنی 8+1 یعنی 9 نیمسال،  و موضوع حمایت مالی برای انجام پروژه، به دانشکده ارتباط دارد و بهتر است دانشجویان در قالب پروژه هایی که با صنعت ارتباط دارد کار کنند، بنا بر خصوصیات و شرایط دانشکده .... بعضی از دانشکده ها پروژه را زودتر شروع می کنند و حتی دانشکده ها قراردادهایی با صنعت می بندد  و از طرفی این موضوع به فشاری که دانشجو می گذارد تا بتواند این ها را از استادش بگیرد نیز بستگی دارد.
مکانی برای دانشجویان معماری بگذارید که ماکت هایی که نمی توانند به منزل ببرند بگزارند و دور ریخته نشود.
اگر تا الان مکانی در نظر گرفته نشده است، حتما این از جمله موضوعاتی است که باید با دکتر بهزاد فر اعلام شود.
می خواستم بدانم کلاس های این ترم تا چندم خرداد است دخترم 25 و 28 امتحان آزمایشگاه دارد قبل از امتحانات تعطیلی دارند یا نه؟
25خرداد پایان کلاس هاست، خیر
 در ترم گذشته دانشجوی ما بخاطر 0.25 صدم درس برنامه نویسی را افتاده است و حتی استاد اعتراض را بازبینی نکرده است.
برای آموزش فرقی نمی کند چه 0.01 چه 0.02 چه 0.1 نمره فیکس و ثابت است، اگر استاد اعتراضات را باز بینی نکرده اگر واقعا در این حد اطمینان دارند دانشجو می تواند اعتراض خود را به مقام بالاتر ارایه بدهد،  مثلا معاون دانشکده، رئیس دانشکده در نهایت ما هم می توانیم تاثیر گذار باشیم یعنی باید سلسله مراتب رعایت شود یعنی بدون اعتراض به استاد، دانشجو نزد معاون آموزشی دانشگاه نیاید، باید سلسله مراتب رعایت شود، اول استاد مربوطه در صورت عدم پاسخ به معاون آموزشی دانشکده و سپس رئیس دانشکده و نهایتا به معاون آموزشی دانشگاه اعلام نماید.
به نظر من با نظر سنجی از دانشجویان درمورد اساتید می توانید راندمان دانشگاه بالاتر از این ببرید چون علی رغم ممتاز بودن دانشگاه بعضی از اساتید بار علمی ضعیفی دارند یا اینکه بار علمی خوبی دارند و قدرت بیان و تدریس خوبی ندارند و نمی توانند مطالب را درست به دانشجو انتقال دهند.
یکی از روال های سازنده، گرفتن بازخورد است وقتی بازخورد می گیریم این می تواند کمک کننده باشد و مطمئنا نظر سنجی مورد بررسی ما قرار می گیرد، بالاخره اساتید فیلتر های متعددی را گذرانده اند مثلا استادی بخواهد از وضعیت استخدامی آزمایشی به رسمی ارتقا پیداکند فیلتر می شود و باز از استادیاری به دانشیاری برسد فیلتر می شود به اعتقاد ما الان چنین موردی نیست اگر هم باشد برای دانشگاهی مثل علم و صنعت خوب نیست ما پی گیری می کنیم.
در مورد دانشجویانی که هم کار می کنند و هم درس می خوانند و خواستار معدل های بالا هستند لطفا شناسایی شوند، فرزندم بسیار تلاش می کند کار هم نوعی سازندگی است لطفا کاری کنید دانشجو به هر دو مورد برسد.
اگر دانشجو بخواهد عمق مطلب را بگیرد باید فول تایم (تمام وقت) در اختیار دانشگاه باشد، هر چیزی زمان خودش را دارد، دانشجو می تواند در دو ماه تابستان که سرش خلوت تر است برود و کار کند یا کار آموزی کند ولی صرف اینکه کاری یاد بگیرد از درس خواندن می ماند و بالعکس.
اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشد، آیا در دانشگاه جایی وجود دارد که به دانشجو در گرفتن پذیرش انتخاب دانشگاه و انتخاب استاد راهنما کمک کند؟  لطفا راهنمایی کنید، پسر من قصد دارد بعد از کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه های خارج از ایران برود، می خواستم بدانم آیا شما جایی دارید که به این دانشجویان راهنمایی و کمک کنید؟
این ها موضوع های شخصی هستند بنابراین اساتید خیلی وقت نمی گذارند روی این قضیه، در کل برای ما هیچ فرقی نمی کند که دانشجو داخل کشور ادامه تحصیل بدهد یا خارج از کشور، این یک موضوع شخصی و خانوادگی است و اساتید قطعا این وظیفه را دارند بعنوان استادی که با دانشجو کارکرده و روحیات دانشجو را می داند بتواند اطلاعاتی که دارد را در اختیار دانشجو قرار دهد و از او حمایت معنوی کند، در باره اینکه تحصیل در داخل خوب است یا خارج؟ بنده بعنوان کسی که فرزند دانشجو دارد اولویت من بیشتر این است که فرزندم فوق لیسانس را در داخل کشور بخواند البته بستگی به رشته تحصیلی فرد دارد که اگر رشته تحصیلی اینجا خیلی جا نیافتاده یا بالعکس یا اینکه اینجا جا افتاده و دکتری اش هم هست، دیگر لزومی ندارد دانشجو به خارج از کشور برود، ولی دانشگاه ما یک دوره هایی را تحت عنوان فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته است.
در مورد حداقل معدل و مشروط شدن توضیح دهید، در مورد خطر اخراج در ارتباط با درس با معدل توضیح دهید.
معدل پایین تر از 12 مشروطی محسوب می شود.
آیا دانشجو می تواند بعد از 2 سال تحصیل در رشته برق انتخاب گرایش به دانشگاه دیگری برود مثلا دانشگاه شریف؟
خیر، این یک تغییر است بین دو دانشکده و دو گروه، که باید این دو گروه هر دو قبول کنند ، این موضوع درون دانشکده مطرح است و ما نمی توانیم آئین نامه بنویسیم.
لطفا برای تغییر رشته راهنمایی بفرمایید دانشجو باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد، آیا می توان از این دانشگاه به دانشگاه دیگر برود؟
تغییر رشته همین داستان را دارد (پاسخ سوال 13)و کار سخت تر است.
نحوه برخورد برخی اساتید و برنامه امتحانات راضی نیستند و به علت فضای بسته قدرت اعتراض ندارند.
همه این موارد را ابتدا به اطلاع مدیر گروه، سپس معاون آموزشی دانشکده، وبعد رئیس دانشکده برسانند تا بعد من (معاون آموزشی) بررسی کنم.
در مورد 20% سهمیه برای ادامه تحصیل دانشجویان در مقاطع بالاتر توضیح دهید که این 20% شامل چه گروهی از دانشجویان می شود ممتاز در طول 4 سال یا فقط سال آخر؟
20% سهمیه برای دانشجویان رتبه 1 تا 3 دانشگاه های تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه مشهد و خواجه نصیر و تربیت مدرس است.
برنامه ریزی برای حضور پسران در فعالیت های علمی آموزشی دارید آیا در این فعالیت ها با دختران برابرند یا ارجعیت دارند؟
تفاوت جنسیتی وجود ندارد کلاس ها و برنامه های آموزشی برای هر دو جنس یکسان است هیچ ارجحیتی مطرح نیست.
با توجه به اهمیت دروس معارف اسلامی چرا از این فرصت برای آگاهی بخشی بیشتر دانشجویان در زمینه مباحث ولایت، جریان شناسی و ... و همینطور اساتید مجرب برای کلاس های فعال برای جلوگیری از انفعال و بی حوصلگی دانشجویان جلوگیری کند استفاده نمی کنید؟
درس فعلی معارف اسلامی مورد تائید وزارت علوم بوده و ما هم بر طبق نحوه دستوالعمل وزارت علوم این درس را تدریس می کنیم،  هر ساله مدیران معارف دانشگاهها در یک کنفرانس دو روزه گردهمایی دارند و این مسائل را مطرح می کنند، در کل مباحثی که امروزه مطرح می شود مباحث روز است .
پیرو صحبت های همایش مهرماه در زمینه کارگاه های آموزشی چند ماهه بین ایران و آلمان لطفا توضیح دهید مربوط به چه مقطعی می شود شامل چه رشته هایی شده و چه امتیازی لازم است؟
لوکال پوینت دانشگاه های آلمان و ایران، دانشگاه علم و صنعت انتخاب شده است، اخیرا هم وزارت خانه دفتری را در آلمان افتتاح کرده است، که در این دفتر نقش دانشگاه علم و صنعت نسبت به سایر دانشگاههای پر رنگ تر است، این رابطه علمی از اولویت های ما خواهد بود ولی در حال حاضر روش های متفاوت همکاری را داریم لکن هنوز هیچ قرار داد مشخصی منعقد نشده، فقط دو بار ملاقات داشته ایم و یک بار هم ریاست دانشگاه و هیات همراه جلسه ای داشتند و تعاملاتی در حال صورت گرفتن است صحبت هایی شده است، برای مثال ما برای دوره کارشناسی ارشد بخشی از کار در ایران و بخشی در فرانسه ادامه داده می شود را داریم. اما درباره آلمان هنوز قطعی نشده، هر زمان این موضوع قطعی شد به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد شود.

  چند پروژه صنعتی از کارخانه ها به دانشگاه ارجاع شده و در حال انجام می باشد ؟

  پروژه صنعتی 123 قرارداد در سال 92 و 81 قرارداد در سال 93 منعقد گردیده است که در مجموع 204 قرارداد در طی دوسال

  آیا اساتید این دانشگاه باهم در کارآفرین یا مقاله های ISI رقابت می کنند ؟

  اساتید در تولید ISI رقابت میکنند ولی درمورد کار آفرینی احتمالا رقابت نمی کنند. لیکن تعداد ارجاعات از اروپا و آمریکا به مقالات ایران کم است. لذا احتمالا اث آن در همه جوانب از جمله ایجاد شغل در آمریکا و اروپا احتمالا ناچیز است . ولی شواهد نشان می دهد برای دانش آموختگان ممتاز ایرانی در اروپا و آمریکا اشتغال به کارهای تخصصی سخت نمی باشد.

  وظیفه قطب های علمی و ظرفیت های این قطب ها چگونه به دانشجویان اطلاع رسانی می گردد؟

    مطابق با شیوه نامه تشکیل قطب های علمی در دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور هر یک از قطب های دانشگاهی برنامه خود را به دبیر خانه مربوطه پیشنهاد می نمایند و پس از تصویب موظف به اجرایی کردن این برنامه می باشند.

  دانشجویان تحصیلات تکمیلی که درای ظرفیت های بالقوه در زمینه تخصصی فعالیت قطب می باشند می توانند با قطب ها همکاری داشته باشند.

  برخی از قطب ها از پایان نامه هایی که در راستای فعالیت قطب ها باشند حمایت مادی و معنوی می کنند.

  همچنین قطب های علمی می تواند محل مناسبی برای پرورش پژو هشگران و دانشمندان جوان در دوره های دکتری و پسا دکتری باشند.

  در ضمن هر یک از قطب ها دارای وب سایت می باشند که اطلاعات تماس و زمینه های تخصصی فعالیت و همکاران قطب را معرفی می نماید.

    چرا کلاس های حل تمرین بدرستی برگزار نمی شوند؟

  کلاس های حل تمرین در حال حاضر در دانشکده برگزار می شود و مدیریت کلاس ها نیز بر عهده دانشکده می باشد. نمره حل تمرین نیز بر اساس توافق بین استاد و مدرس (که از طرف استاد پیشنهاد می شود) با هماهنگی لازم برای دانشجویان منظور می گردد. ما از دانشجویان سال بالایی و یا مقاطع بالا برای کلاسهای حل تمرین کمک می گیریم که دانشجویان هم استقبال میکنند و هم بدلیل بحث مالی و بودن در فضای دانشگاه و کمک به سایر دانشجویان مورد استقبال این عزیزان قرار گرفته است.

  آیا امکان تغییر رشته برای دانشجویان ترم ۳ مهیا است؟

  دانشجوی متقاضی تغییر رشته می بایست حداقل ۲۴ واحد درسی را بگذراند و درخواست خود را به دانشکده مبدا و مقصد ارئه دهد تا موضوع ٬ مورد بررسی قرار گیرد و برای تغییر رشته به موافقت گروه های آموزشی دانشکده مبدا و مقصد لازم است.

  آیا امکان اخذ واحد تابستانی در سایر دانشگاه ها میسر است؟

  بله ٬ دانشجویان با هماهنگی آموزش کل و اداره پذیرش دانشگاه می توانند اقدام نمایند.

  رتبه و جایگاه دانشگاه را بفرمایید.

  ما در کشور جزو 6 دانشگاه برتر هستیم ولی در زمینه فنی و مهندسی سومین دانشگاه می باشیم. البته این موضوع در زمینه رشته و گرایش هم متفاوت هست. در زمینه رتبه بندی پژوهشی ما در رتبه 5 قرار داریم.

  دانشجویان اگر انتقادی نسبت به نحوه برخورد استاد و یا تدریس استادی دارند از چه طریقی می توانند مستقیما نقطه نظرات خود را مطرح نمایند؟

  دانشجویان می توانند ابتدا موضوع را به ترتیب به معاونین و بعد ریاست ریاست دانشکده و حتی به مراجع بالاتر و حوزه های ستادی مطرح نمایند.

  والدین چگونه می توانند از وضعیت تحصیلی فرزند خود مطلع شوند؟

  والدین عزیز می توانند با حضور در دانشکده و ارائه کارت شناسایی معتبر از وضعیت تحصیلی فرزند خود مطلع شوند. ضمن اینکه با یوزر و پسورد دانشجو نیز می توانند وضعیت تحصیلی دانشجو را مشاهده نمایند.

  آیا این ده نفری که بدون کنکور وارد مقطع ارشد می شوند حتما باید معدل ٬ عدد مشخصی باشد یا ده نفر اول دانشکده به مقطع کارشناسی ارشد می روند؟

  ۱۰ ٪ سهمیه ورودی کارشناسی ما می توانند مستقیم برای ارشد درخواست بدهند با پس گیری های انجام شده با وزارت علوم ۱۰ ٪ ورودی کارشناسی ارشد ارتقاء پیدا کرده است.

  علت اینکه دانشجویان کارشناسی بیشتر علاقه مند هستند ارشد را در دانشگاه های دیگر قبول شوند چیست؟

  بعضی از رشته ها شاخص هستند در بعضی از دانشگاه ها برای مثال دانشگاه علم و صنعت۱۰ قطب علمی معروف در بین دانشگاه ها دارد. بنابراین ممکن است این مسئله که دانشجو متمایل باشد دوره ارشد را در دانشگاه دیگر بگذراند اتفاق بیفتد.

  چرا سطح دانشگاه به حدی نمی رسد که بورسیه شدن در دانشگاه های خارج از کشور مهیا شود؟

  در حال حاضر در دانشگاه علم و صنعت متقاضی برای بورسیه شدن در دانشگاه های خارج از کشور وجود دارد و در حال انجام می باشد.

  آیا اساتید حضور و غیاب مستمر از دانشجویان دارند؟

  حضور و غیاب در حد اینکه قوانین آموزشی رعایت شود انجام می شود و این مسئله بستگی به اساتید محترم دارد.

  دانشگاه چه تسهیلاتی برای دانشجویان ممتاز در نظر گرفته است؟

  بالای 20% دانشجویان ممتاز بدون کنکور به مقطع بالاتر وارد میشوند. برای دانشچویان کارشناسی ارشد هم همینطور است که 20% ممتازین بدون کنکور وارد مقطع دکتری می شوند

  بهتر نیست روش درس خواندن صحیح توسط اساتید برای دانشجویان توضیح داده شود؟

  از وظایف اصلی استاد مشاور در دانشکده ها همین موضوع می باشد.

  لطفا برای اینکه اولیاء بدانند واقعا در فلان روز که دانشجو می گوید من کلاس دارم و در دانشگاه هستم راهی را بگذاریدکه حضور و غیاب دانشجو برای والدین واضح شود؟

  والدین محترم می توانند با حضور در دانشکده و ارئه کارت شناسایی معتبر از برنامه درسی دانشجو مطلع شوند.

  آیا داده ها ی مربوط به مقایسه دوران تحصیلی قبل از دانشگاه با دوران دانشجویی جمع آوری و مداخله ایی در رابطه با موارد افت تحصیلی صورت گرفته و ریشه یابی شده است؟

  خیر

  حل المسائل نهایی که عموما با انگیزه سوابق آموزشی منتشر می شوند جو دانشجویی دانشگاه ها را به دانش آموزی تبدیل کرده است با این موضوع چگونه برخورد می شود؟

  از نظر ما دانشجو باید پیگیر درس و کتابخانه و... باشد و بتواند تحلیل کند ولی مشکل خاصی این کتاب های حل المسائل ندارد. خود دانشجو باید به تجزیه و تحلیل ٬ مطالعات کتابخانه ای و تحقیقات بپردازد.

  چگونه می توانیم از وضعیت دانشجوی خود نسبت به سایر دانشجویان اطلاع یابیم که در چه رتبه ایی نسبت به بقیه از نظر درسی قرار دارند؟

  با مراجعه به دانشکده و ارائه کارت شناسایی معتبر می توانید وضعیت تحصیلی فرزند خود را مشاهده و پی گیری نمایند.

  تقاضای جلسات خصوصی جهت بررسی و شناخت بهتر وضعیت درس و آینده دانشجو را دارم.

  برای کلیه معاونت ها ساعات ملاقات وجود دارد که والدین عزیز می توانند با هماهنگی لازم ملاقات حضوری داشته باشند.

  چرا برای تدریس درس های علوم پایه از دانشجویان دوره دکتری استفاده می شود؟

  اصولا نباید این اتفاق بیافتد ولی اگر این مسئله اتفاق بیافتد به دلیل نبود استاد می باشد که با هماهنگی معاونت آموزشی در برخی از موارد از دانشجویان دوره دکتری استفاده می شود.

  چرا از تمام دروس ماهانه امتحان نمی گیرند؟

  این موضوع در جلسات شورای آموزشی پیشنهاد داده می شود.

  تغییر رشته در چه صورتی امکان پذیر است؟

  تغییر رشته به دو صورت امکان پذیر است اول اینکه دانشجو می بایست حد نصاب نمره آزمون سراسری را در رشته مورد علاقه داشته باشد و علاوه بر اینکه حداقل 24 واحددرسی را گذرانده باشد ( حتماً می بایست 2 ترم بگذرد ) بعد می تواند درخواست تغییر رشته بدهد دوم اینکه دانشجو باید معدل کل 16 را در رشته ای که در حال حاضر درس می خواندداشته باشد. تا تقاضای دانشجو مورد بررسی دانشکده مبدا و مقصد قرار گیرد و در صورت موافقت موضوع به اطلاع دانشجو رسانده می شود.

  مهمانی در دانشگاه به چه صورت امکان پذیر می باشد؟

  مهمانی در صورتی امکان پذیر است که دانشگاه مبدا و مقصد در یک استان نباشد زیرا ممنوعیت قانونی دارد. دانشجو می بایست وارد پورتال وزارت علوم شود درخواست خود را ثبت کند. هر دو دانشگاه درخواست را بررسی و نتیجه به اطلاع دانشجو رسانده می شود. برای اطلاع از نحوه دقیق و شرایط مهمانی به سایت وزارت علوم بخش آموزشی مراجعه نمائید و یا با شماره دانشگاه تماس گرفته و از اداره آموزش سوال فرمائید.

  شرایط نقل وانتقال دانشجو به چه صورت انجام می شود و چه شرایطی دارد؟

  در بحث انتقال ابتدا دانشجو می بایست بصورت مهمان اقدام نماید. یعنی حداقل 2 ترم را مهمان شود و معدل بالاتر از متوسط دانشگاه مقصد را داشته باشد در این صورت می تواند درخواست مهمان دائم یا انتقال بدهد که این مساله نسبت به شرایط مهمان شدن یک مقدار سخت گیری بیشتر است ولی در نهایت مدرک اصلی فارغ التحصیلی توسط دانشگاه مبدأ صادر میشود.

  در صورتی که از عملکرد استادی به دلایل مختلف نظیر عدم تصحیح اوراق امتحانی و یا نمره پایین راضی نیستیم چه باید بکنیم؟

  برخی از والدین سوال کردند که اساتید علوم پایه سخت گیری دارند حضور و غیاب نمی کنند و کیفیت ارائه دروس متفاوت است. لازم به ذکر است که اساتید سلیقه و سبک مختلفی دارند و دانشگاه نمیتواند به استاد اجبار کند که برای مثال شما حتماً حضور و غیاب کنید گر چه از آنها خواسته می شود لکن نمی توانیم اجبار کنیم. در خصوص نحوه تدریس و شیوه های نمره دهی هم نمی توانیم دخالتی داشته باشیم واقعاً از عهده ما خارج است.به هر حال در صورتی که از استاد خاصی شکایت دارید لطفاً به شیوه مکتوب نام درس، نام استاد را اعلام کنید. ابتدا به رئیس دانشکده و یا معاون آموزشی دانشکده ارائه کنید در صورت عدم پاسخگویی از آنها مستقیماً نامه به اینجانب ارسال کنید تا شخصا به موضوع رسیدگی کنم.

  یک پیشنهاد دیگر که لازم است در اینجا ذکر شود این است که در صورتی که دانشجو به هر دلیلی مانند پر شدن ظرفیت گروه درسی و تداخل دروس یا تداخل ساعت امتحان نتوانست با استاد مورد نظرش درس را اخذ نماید پیشنهاد می شود که دانشجو بصورت مستمع آزاد در کلاس های اساتید دیگر یا در کلاس های حل تمرین شرکت کند تا مطالعه بهتری داشته باشد واحتمال موفقیت او بالاتر رود.

  نحوه دسترسی به آیین نامه های مهم آموزشی به چه صورت امکان پذیر است؟

  درسایت معاونت آموزشی به آدرس www.golestan.iust.ac.ir امکان دسترسی به آیین نامه آموزشی وجود دارد. مضافاً اینکه به کلیه دانشجویان ورودی 90 در بدو ورود به دانشگاه هنگام ثبت نام کتابچه راهنمای دانشجویان از طرف امور آموزش داده شده است که آیین نامه های آموزشی در آن کتابچه موجود می باشد.

  نحوه ورود به مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکوربه چه صورت است؟

  دانشجویانی که معدل آنها جزوء ده درصد(10% ) بالای رشته خودشان باشد و حداکثر در 8 ترم بتوانند تحصیلات کارشناسی خود را به اتمام برسانند کاندید برای ورود به دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور هستند.

  آیا دانشگاه علم و صنعت ترم تابستانی برگزار میکند؟

  دانشگاه علم و صنعت ایران ترم تابستانی برگزار نمی کند.

  تعداد دانشجویان در کلاسها در علوم پایه زیاد است آیا این مساله باعث کاهش اثر بخشی و یا کیفیت دروس به نحوی نمی شود؟

  لازم به توضیح است این مساله فقط مختص به دانشگاه ما نمی باشد این حالت در دانشگاههای دیگر هم وجود دارد و کلاس ها بصورت تالاری برگزار می شود. در کلاس های علوم پایه به دلیل اینکه تعداد دانشجویان زیاد است کلاس ها بصورت تالاری برگزار می شوند البته سعی دانشگاه بر این است که تعداد دانشجویان این کلاسها کاهش پیدا کند تا کیفیت ارائه دروس بالاتر رود.

  دانشجویان از کجا کتاب و جزوه تهیه کنند؟

  استاد پیشنهاد کتاب و جزوه را به دانشجو می دهد. البته دانشگاه فروشگاه کتاب دارد که دانشجویان میتوانند کتاب و جزوه خود را از آنجا تهیه کنند این فروشگاه زیر نظر معاونت پژوهشی قرار دارد.

  در ضمن دانشگاه سیستم ارایه درس بصورت فضای مجازی را دارد که اساتید مباحث خود را در سایت قرار داده اند و دانشجو می تواند پیشاپیش مطالبی که قرار است استاد تدریس نماید را در سایت مشاهده نماید

  چرا دانشگاه کلاس زبان نمی گذارد؟

  دانشگاه سعی دارد که کلاس های تخصصی هر دانشکده را برگزار نماید و کلاس هایی نظیر کلاس زبان انگلیسی که در خارج از دانشگاه هم برگزار می شود در اولویت نیستند.

  ترم های مشروطی یعنی چه و شرایط اخراجی کدام است؟

  درمقطع کارشناسی اگر دانشجو 3 ترم متوالی معدل زیر 12 و یا 4 ترم غیر متوالی معدل زیر 12 کسب کند اخراج آموزشی شده و محروم از تحصیل شناخته می شود.

  دانشجو می بایست در طول 5 سال تحصیلات کارشناسی خود را اتمام برساند ولی اگر از 5 سال بگذرد از ترم 11 مبلغی که هیأت امنا دانشگاه تصویب کرده از دانشجو اخذ می شود (یک میلیون تومان به ازاء هر ترم)گرفته میشود. اگر سنوات از 6 سال بگذرد امکان تحصیل حتی با پرداخت شهریه وجود ندارد.

  تغییر رشته در دانشگاه به چه صورت می باشد؟

  واقعیت امر این است که تغییر رشته خیلی روال ساده­ای ندارد. قبل از هر چیز دانشجو می بایست نمره آزمون آن از کف نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته موردنظر کمتر نباشد و دوم اینکه موافقت دو دانشکده (دانشکده مبدأ و مقصد را به طور کتبی داشته باشد).

  البته در خصوص تغییر رشته دانشکده­ها موردی عمل می کنند مثلاً دانشکده برق نمرات 5-4 درس مهم را بررسی می کنند اگر دانشجو در آن دروس نمرات بالایی کسب کرده باشد موافقت می کنند. دانشجو باید در 2-1 سال اول تحصیلی حتماً نمرات خوب در دروس پایه و دروس عمومی دانشکده داشته باشد و بعد درخواست تغییر رشته دهد.

  توصیه می شود در رشته­ای که قبول شدند در همان رشته وقت بگذارند ولی اگر دانشجویی واقعاً علاقه بر رشته پذیرفته شده خود ندارد علاوه بر داشتن شروط ذکر شده می بایست مراحل اداری آن من جمله موافقت دانشکده مبدأ و دانشکده مقصد را داشته باشد.

  انتقال به چه صورت می باشد؟

  در بحث انتقالی همان داستان تغییر رشته مواجه است و البته شرایط مقداری سخت تر است. اینجا موافقت دو دانشگاه (مبدأ ومقصد) مطرح است.

  نکته: دانشگاه علم و صنعت با توجه به اینکه تمام دانشکده­ها قدیمی هستند و اساتید پیش­کسوت هستند معاونت آموزشی روی بحث مهمانی هم حساسیت دارد. می بایست از گروه های آموزشی دانشکده­ها مجوز مهمانی اخذ شود.

  چطور والدین می توانند ریز نمرات فرزندانشان را مشاهده نمایند؟

  سیستم گلستان دانشگاه فعال است. همه دانشجویان یک یوزر و پسورد مربوط به خودشان دارند. که می توانند نمراتشان و مسائل آموزشی­شان را به طور کلی چک کنند. اگر خانواده­ای علاقمند بود که یوزر و پسورد مجزا داشته باشد ما آن را در اختیار خانواده قرار می دهیم. البته ما خیلی دوست داریم فرزندانمان را از همان ابتدا بزرگ فرض کنیم.

  نکته: در ثبت نام آدرس دقیق، تلفن تماس، تلفن همراه بسیار اهمیت دارد. بخصوص در بحث مشروطی­ها برای اینکه به والدین عزیز اطلاع­رسانی کنیم به آدرس دقیق شما نیازمندیم.

  لطفأ در خصوص استعدادهای درخشان توضیح دهید؟

  قبل از هر چیز لازم است توضیحاتی داده شود، دانشگاه علم و صنعت ظرفیت علمی بسیار بالایی دارد. 425 نفر عضو هیأت علمی دارد و اینکه تعداد 600 ، 700 دانشجوی کارشناسی پذیرش شود واقعاً کم است. البته در مورد دوره­های ارشد و دکتری تعداد ورودی­های جدید بیشتر می باشد و ظرفیت کلاس­های ما 25 نفر است، به راحتی دانشجو می تواند با استاد تعامل کند، یعنی به ازای هر 10 نفر دانشجوی کارشناسی ما یک استاد داریم. ما علاقمند هستیم فارغ التحصیلان خودمان را در دروه­های ارشد و دکتری داشته باشیم و از آنها به عنوان بازوهای تحقیقاتی استفاده کنیم. به شدت به دنبال این هستیم که از دانشجوی خودمان، از دانشجوی استعداد درخشان خودمان استفاده کنیم. ما اطلاع­رسانی می­کنیم که بهترین­ها بدون آزمون ورودی جذب شوند. خوشبختانه چون جزء دانشگاه­های برتر هستیم و رتبه علم و صنعت در سال گذشته 69 در کل دانشگاه­های آسیا شده است. یعنی از ایران سه دانشگاه (شریف- صنعتی اصفهان- علم و صنعت) توانسته­اند رتبه­های زیر 100 قرار بگیرند.

  در ضمن سایت www.soraya.ir بنیاد ملی نخبگان است که اگر دانشجویان ما فارغ­التحصیل ممتاز باشند ما به بنیاد معرفی می کنیم به عنوان طرح سربازی، می توانند این عزیزان سربازی نروند و از اینها به عنوان بازوهای تحقیقاتی استفاده شود.

  در خصوص شروع کلاس­ها و برنامه درسی توضیح دهید؟

  کلاس­ها در تاریخ 21/6/94 به طور رسمی آغاز شده است ولی در خصوص ورودی­های جدید با توجه به اعلام با تأخیر سازمان سنجش انشأا... کلاس­ها از شنبه هفته­ی آینده 28/6/94 آغاز خواهد شد. در خصوص برنامه درسی باید اضافه کنم که برنامه­های درسی در دانشکده ثابت و پایدار می باشد و این هم جزء مزایای معاونت آموزشی است که برنامه درسی ثابت و پایدار داشته باشد.

  ساعات ملاقات با اساتید به چه نحو می باشد؟

  اساتیدهر دانشکده خودشان جداگانه ساعات خاصی را به دانشکده اعلام می کنند که دانشجویان در ساعات مربوطه به دفتر اساتید مراجعه نمایند که این ساعات را پشت در اتاق خودشان نصب کردند و دانشجویان می توانند طبق برنامه زمانبندی مشخص شده توسط اساتید از ساعات مشاوره آنان بهره مند شوند . AWT IMAGE

 

  سوالات فرهنگی از دکتر شریعت:

 علت اینکه حراست دانشگاه نسبت به بانوان سخت گیری بیش از اندازه دارد و باعث کدورت دانشجویان می­شود چیست؟ اگر امکان دارد این مشکل حل شود؟

دانشگاه دارای منشور اخلاقی است که دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، با آن آشنا و مطلع می­شوند و یک سری معیار ها و ضوابطی دارد که انتظار می­رود که دانشجویان با توجه به شان خودشان و دانشگاه آنها را مراعات کنند، بخشی از آن به نوع پوشش بر می گردد و آن چیزی که حراست به نوعی در درب های ورودی کنترل می کند مبحث پوشش است، اگر دانشجویی نوع پوشش خود را در آن قالبی که در دانشگاه و منشور اخلاقی دانشگاه ذکر شده است را رعایت نکند به دانشجو تذکر داده می شود، ولی مطمئنا نگاه دانشگاه این است که احترام و شان دانشجو حفظ شود حتی اگر مواردی را داشته باشیم که از طرف حراست یا نگهبانی گزارش شود که به نوعی احترام و شان دانشجو رعایت نشده باشد قبل از اینکه هرگونه اقدامی صورت پذیرد از خود فرد دعوت می­شود و در یک فضای دوستانه ای موضوع مطرح و مشکل حل می شود. علیرغم اینها اگر موردی وجود دارد که برخورد نامناسبی با دانشجو صورت گرفته شده حتما  اطلاع رسانی شود تا پی گیری لازم صورت پذیرد.

فرزندان ما دور از خانواده هستند شاید نتوانند خودشان را با محیط دانشگاه و دوستان وفق بدهند و دچار افسردگی بشوند شاید موسیقی بتواند به آنها کمک کند. چرا این دانشگاه مثل دانشگاه های دیگر آموزش موسیقی ندارد؟

دانشگاه هایی که در آنها رشته موسیقی تدریس نمی­شود، هیچ کدام آموزش موسیقی را ندارند، چون جزء مباحثی یا موضوعات آموزشی آنها هم قرار نمی گیرد، بنابراین دانشگاه علم وصنعت از آنجایی که یک دانشگاه مهندسی است این بحث را ندارد، ولی اجراهای متعدد موسیقی و برنامه های مختلف را در جشن ها ومناسبت های مختلف دارد، اجراها توسط کانون ها یا تشکل ها انجام می شود و دانشگاه ما هم دارای یک واحد موسیقی است و در عین حال اگر کسی علاقمند به این موضوع باشد مثل بحث کلاس های آموزشی زبان یا سایر آموزش ها، در داخل شهر تهران فرصت ها وامکانات مناسبی برای یادگیری آموزش موسیقی می­تواند وجود داشته باشد.

در رابطه با کارهای فرهنگی و اجتماعی باید فعالیت های بیشتری در دانشگاه انجام شود چرا اینگونه نیست؟

بی تردید در اینکه ما بتوانیم فعالیت های بیشتر فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم بحثی نیست . بنابراین این عرصه ای است که نیازمند به تلاش بسیار دارد و جدیت وافری خواهد برد به هر حال این نیست که در دانشگاه فعالیت های خاصی صورت نگیرد، اگر آمار تعداد برنامه هایی که در دانشگاه اتفاق می افتد را در نظر بگیریم بطور متوسط طبق یکی از آمارهایی که ما مستند هم داریم، دانشگاه به طور متوسط روزی 5 برنامه برگزار می­کند. این حجم برنامه ها ، تعداد بسیار زیاد از اردوها ، بازدید ها که شاید بیش از 210 برنامه ی اردوی وجود دارد،کلاسی های آموزشی مختلف کارگاه های آموزشی که توسط انجمن های علمی، دفاتر فرهنگی، تشکل ها، کانون ها و در عین حال مرکز مشاوره ما برگزار می شود عملا فرصتهای متعددی برای دانشجویان فراهم کرده، ضمن اینکه ما تعداد زیادی انجمن های علمی، کانون و تشکل های داریم که می توانند در این زمینه فعالیت های اجتماعی را انجام بدهند با این حال اگر مورد خاصی مد نظرتان است که انجام نشده می­توانند به ما اطلاع دهند.

زمان جلسه بسیار نامطلوب بوده یک روز قبل از انتخابات جو را به سمت سیاسی بودن برده و این باعث می­شود که دانشجویان از هدف اصلی درس خواندن باز می­مانند؟

در مورد تاریخی که در اردیبهشت تعیین شده بود، ما تاکید داشتیم قبل از ماه مبارک رمضان این جلسه را داشته باشیم و اولین جلسه مطلوبی که با توجه به سایر برنامه های که در دانشگاه برگزار می شد این تاریخ بود و برگزاری این برنامه برای اینکه حضور خانواده ها را بتوانیم داشته باشیم فقط در روز پنجشنبه امکان پذیر است، بنابراین اولین فرصت ما در این تاریخ بود. ما برای این همایش از اولیاء دعوت به عمل آوردیم و برداشت ما این بود که اولیاء به دنبال فعالیت های تبلیغاتی یا مانند آن نیستند، بنابراین این نباید مانعی برای آنها محسوب شود هر چند ما هم ترجیح می دادیم که این برنامه در یک روز دیگر اتفاق بیفتد اما امکان پذیر نبود. و نکته دیگر که بسیار معین و مشخص هم بود در آن فضا هیچ گونه گفتگو یا نگاه سیاسی باشد نه طرح و نه مطرح گردید امیدوار هستیم اگر برای یکی از این عزیزان سوال یا شبه ای پیش آمده باشد. با این پاسخ این شبهه بر طرف شده باشد. در هفته اول اردیبهشت ماه عملا دعوت اولیاء امکان پذیر نبود و هفته دوم اردیبهشت ماه جشن فارغ التحصیل داشتیم، هفته سوم جشنواره حرکت برگزار شد و هفته چهارم  اردیبهشت فقط فرصت برای برگزاری برنامه بود.

چگونگی مشارکت دانشجویان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دانشگاه را توضیح دهید؟

دانشجو برای بحث فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در قالب بستر های مختلفی امکان فعالیت دارد، کسانی که به زمینه های علمی علاقمند هستند امکان این را دارند که در 15 انجمن علمی که در دانشگاه و گرایش های مختلف به صورت تحصیلات تکمیلی است بتوانند شرکت کنند در صورتی که به موضوعاتی هنری و فرهنگی علاقمند هستند می توانند در کانون های هنری و فرهنگی ما شرکت کنند که نزدیک به 12 کانون در دانشگاه داریم . در عین حال کسانی که به فعالیت های سیاسی و اجتماعی علاقمند هستند امکان این وجود دارد که در بیش از 7 تشکل فعالیت خود را انجام بدهند که طیف های فکری مختلف با دیدگاه ها و نگاه های مختلفی را در دانشگاه در بر می گیرد. از طرف دیگر بسیج دانشجویی هم به عنوان گزینه ای دیگر برای فعالیت های دانشجویان مطرح است.

لطفا آموزش های علمی و هنری برگزاری کنید و دانشگاه برای ایجاد انگیزه در دانشجویان در این سن چه راهکارهایی دارد؟

یکی از فعالیت های جدی که در سطح دانشگاه انجام می­گیرد بحث آموزش های علمی است که بخش جدی آن توسط انجمن های علمی و بخش دیگر توسط دفاتر فرهنگی در دانشگاه صورت می­گیرد. جدا از این که معمولا دانشکده هم برنامه هایی در این راستا دارند در زمینه ای مهندسی هم کلاسی های آموزشی، هنری را از کانون های فرهنگی و اجتماعی در سطح دانشگاه برگزار می­شود هر چند اذعان داریم که می­توانند این فعالیت و هنوز هم بیشتر از این توسعه بیابد اما جدا از بحث نظر بودجه و محدودیت و امکانات دیگر که در سطح دانشگاه است ممکن است نتوانیم آنطور که مطلوب ایده آل است کار کنیم. یکی از رویکردهای جدیدی که در معاونت به دنبال آن هستیم که ما بتوانیم بخشی از آموزشی را در خوابگاه ها برای دانشجویان مذکور داشته باشیم.

حراست دانشگاه بسیار بد با دانشجویان برخورد میکند لطفا در این زمینه توضیح بفرمایید؟

اگر مواردی از برخورد نامناسب در این زمینه وجود دارد که توسط دانشجویان محترم به خانواده منعکس شده، خواهشمندیم که حتما این موارد را  با مصداق آن مستقیما به مسئول حراست و یا معاونت فرهنگی و یا معاونت دانشجویی اطلاع دهید.

بعضا مشاهده شده کانون فرهنگی اردو هایی برگزار می­کند که معاونت فرهنگی دانشگاه در جریان آن نیست مثلا کوه رفتن دسته جمعی دختران و پسران؟

کانون ها یا هر کدام از مجموعه های فعال در دانشگاه، در صورتی که بخواهند برنامه اردویی برگزار کنند بی تردید به اخذ مجوز اقدام کرده و بعد از اخذ مجوز برنامه مربوطه برگزار می شود، پس بنابراین چنین مجوزی بصورت خاص تاکنون صادر نشده، ممکن است برخی از افراد به اسم کانون و بدون اطلاع کانون، چنین برنامه ای را برگزار کرده باشند که مورد تایید دانشگاه هم نیست و در صورتی که دانشگاه از این موارد مطلع شود بصورت متناسب و مقتضی اقدام خواهد کرد.

 

با توجه به اینکه اعتیاد معمولا از سیگار کشیدن شروع می شود آیا لازم نمی دانید کشیدن سیگار در دانشگاه ممنوع شود؟

  سیگار کشیدن در کل مجموعه دانشگاه ممنوع می باشد.

  آیا برنامه هایی برای جذب دانشجویان در برنامه های فوق برنامه دارید؟

  برنامه های متنوعی توسط تشکلهای دانشجویی مانند دفاتر فرهنگی،بسیجی دانشجویی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی و هنری در سطح دانشگاه برگزار می شود که دانشجویان علاقه مند می توانند در طول سال در آن ها شرکت نمایند.

  شرح وظایف مدیران فرهنگی دانشکده ها و اساتید مشاور را بفرمایید.

  برای دانشجویان، ترم اول و دوم بسیار مهم و سرنوشت ساز است . به همین دلیل درس مهارتهای دانشجویی و آشنایی با رشته را بصورت صفر واحدی داریم و هر 20 ، 30 دانشجو تحت نظر یک استاد مشاور است که کلاس را مدیریت میکند و دانشجو هر مشکلی داشت با استاد مشاور مطرح میکند. اساتید مشاور زیر نظر مدیر فرهنگی دانشکده ها مشغول بکار هستند. در ضمن فعالیت های انجمن علمی، دفاتر فرهنگی و مذهبی زیر نظر مدیر فرهنگی انجام میشود.

  وقتی دانشجو را به اردو می برید و دانشجو می گوید ما به فلان اردو اهواز می رویم ما باید از کجا مطلع شویم که دانشجو حتما با اردو همراه است و یا به یک جای دیگر رفته؟

  در سایت معاونت فرهنگی اردوهایی که مجوز داده شده است ذکر شده است. با مراجعه به سایت مذکور میتوانید از اردوها ی دانشگاه مطلع شوید.

  آیا صلاح است دانشجویان در ترم 1 و 2 وارد تشکل ها و کانون ها شوند؟

  با توجه به اهمیت ترم اول و دوم که دانشجو خوب درس بخواند بهتر است حداقل تا پایان ترم سوم وارد هیچ گونه تشکل و کانونی نشود.

  به لحاظ ارتباط دانشجویان بهتر است با همکاری دانشگاه ترتیبی اتخاذ شود که در طول تحصیل حداقل از دو کشور خارجی بازدید نمایند. چه به لحاظ فرهنگ و چه به لحاظ صنعت. بنده اعتقاد دارم که برای آینده کشور لازم است؟

  با توجه به اولویت های دانشگاه و با توجه به هزینه های بسیار سنگین سفرهای خارجی در حال حاضر امکان برگزاری چنین سفرهایی نمی باشد ولی دانشگاه سفرهایی برای دانشجویان برای بازدید در سطح کشور هرساله برگزار می نماید که سفر عمره دانشجویی و سفر عتبات نیز از جمله سفرهایی است که به تعداد محدود و برای دانشجویان جهت سفرهای خارج از کشور ارئه می شود.

  آیاتنوع در اردوها وجود دارد؟

  در حال حاضر برای دانشجویان امکان استفاده از اردوهای متنوع وجود دارد هم زیارتی هم سیاحتی، برای مثال اردوهای راهیان نور و اردوی مشهد که دانشجویان اعزام می شوند فقط در طول اردو که معمولا( 6-5 روزه) است در زیارتگاه نیستند به اماکن تاریخی و فرهنگی نیز می روند. مثل نیشاپور، طوس. دانشگاه یک کانون فعال دارد به نام کانون ایرانشناسی که از دانشجویانی که تمایل شرکت در اردوهای تاریخی دارند ثبت نام بعمل می آورند. شما والدین عزیز می توانید در خصوص هر اردویی که برگزار می شود مجوز اردو را از مسئول اردو معاونت فرهنگی سرکار خانم جودکی دریافت نمایید.

  مباحث فرهنگی و مذهبی در این دانشگاه چگونه است؟

  من فرزندی نمازگزار دارم که اهل روزه و نماز و حجاب است ولی محیط دانشگاه روی ایشان اثر منفی گذاشته می ترسم از این وضعیت و حالت معنوی که دارد دچار افت شود؟ چه باید کرد؟

  دانشگاه علم و صنعت ایران معروف به فیضیه دانشگاهها است. برای مثال اگر هنگام اذان ظهر سری به مسجد دانشگاه بزنید، 5 دقیقه دیرتر به نماز جماعت برسید دیگر جایی برای اقامه نماز پیدا نمی کنید. دانشجویان استقبال خوبی از شرکت در نماز جماعت می کنند و انصافاً دانشگاه علم و صنعت از لحاظ مباحث فرهنگی، مذهبی و اعتقادی سر آمد است. ضمن اینکه هر شخص وکیل اعتقادات و رفتارهایش می باشد. شرایط فراهم است و امکان رشد برای دانشجویان در زمینه های اعتقادی و مذهبی و معنوی فراهم شده است. از شما خواهشمندیم اگراحساس کردید می توانید در این زمینه ها به دانشگاه کمک کنید ما استقبال می کنیم.

  در ضمن مرکز مشاوره دانشگاه مشاوره مذهبی هم برای استفاده عزیزان دانشجو فراهم کرده است که به مسائل مختلف و یا سوالات مذهبی که دانشجویان دارند پاسخگو هستند. AWT IMAGE

  سوالات روانشناسی جناب آقای دکتر شرفی:

  رئیس دانشگاه فرمودند به دانشگاه سربزنید حالا که ما ساکن تهران هستیم آیا سر زدن به دانشگاه بحث اعتماد به دانشجو را زیر سوال نمی برد؟

  منظور این است که نظارت غیر مستقیم روی فعالیت های فرزندمان داشته باشیم و ما باید به او بگوییم که به شما اعتماد دارم و اگر چیزی را متوجه شدید حتماً در ابتدا با خود دانشجو صحبت کنید.وی را متهم نکنید برای مثال دوستانه و محترمانه بگوئید که من نگرانم می خواهم نظر شما رو در این زمینه بدانم شماوالدین عزیز می بایست زمینه گفتگو را به طور مناسب و محترمانه فراهم کنید تا فرزندتان نیاز به پنهان کاری نداشته باشد تامسئله پنهان کاری اتفاق نیفتد.

  فرزندم در خصوص فلسفه زندگی دچار مشکل شده لطفاً راهنمایی کنید؟

  الف: کتاب انسان و ایمان راکه کتاب 80 صفحه ای است را خریداری کنید تا فرزندتان به مطالعه این کتاب بپردازد. پاسخ سوالات خود در خصوص هر نوع دغدغه ای که چرا زندگی می کنیم و مسائل از این قبیل را دریافت می کند در آن کتاب به همه سوالات مشابه فلسفه زندگی و غیره پاسخ داده شده است.

  ب: استفاده از مشاوره مذهبی در دانشگاه را توصیه می کنیم.

  دخترم پرخاشگری دارد چه باید بکنیم؟

  اصولاً پرخاشگری دو ریشه دارد ناکامی – یا ناامنی ما در خصوص پرخاشگری فرزندمان نباید مقابله به مثل کنیم. سعی می کنیم اوضاع را مدیریت کنیم و در یک فرصت مناسب امکان گفتگو فراهم کنیم مشکل رو بررسی کنیم. یعنی می بایست در وهله اول به فرزندمان آرامش بدهیم و این آرامش درصورت و رفتار ما پدیدار شود و فرزندمان وقار و متانت و چهره آراممان و کلام ما ببیند و این مساله پرخاشگری وی را کم می کند و موضوع پرخاشگری به یک گفتگوی صمیمانه کشانده شود در صورت نیاز به مرکز مشاوره ارجاع شوند.

  فرزندم شب گذشته دیر به منزل آمد دروغ گفته بود با دوستانش بوده دراین خصوص چه باید کرد؟ نگرانم؟

  اگر شما دروغ ایشان را به رویش بیاورید ( به رخ او بکشید ) و بگوئید دروغت برایم آشکار شده دفعه بعد سعی می کند پنهان کاری کند تا شما متوجه نشوید کماکان اعتماد متقابل را ادامه بدهید و حتی از فرزندتان بخواهید که دوستانش را به منزل شما دعوت کند و اگر امکان دارد با خانواده دوست فرزندتان هم آشنا شوید تا شکل گیری ارتباط اولیه صورت پذیرد و بعد بررسی کنید در صورتی که مناسب معاشرت بودند مشکل حل میشود در غیر اینصورت سعی کنید این موضوع را با یک مشاور در میان بگذارید تا شما را در این فرآیند کمک و راهنمایی کند.

  فرزندم در رشته مورد علاقه ی خود قبول نشده چه باید کنیم تا انگیزه فعلی وی باعث پیشرفت شود؟

  سوال بسیار خوبی است همه ما می دانیم که برای شروع هر کاری انگیزه لازم است و اگر انسان در هر کاری انگیزه داشته باشد احتمال موفقیت در آن کار بالا می رود شما بیائید از قسمت دوم شروع کنید اگر دانشجو احساس کند مثلاً به آن رشته علاقه ندارد ولی خودش را مسئول بداند که بصورت وظیفه ای که به او محول شده خوب درس بخواند و نمرات عالی کسب کند، کسب کردن موفقیت و نمرات عالی خودش عامل و مشوقی می شود برای ادامه تحصیل و اینکه در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می تواند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل بدهد. AWT IMAGE

 

  سوالات از جناب آقای دکتر اکبری

  لطفا راجع به امکانات دانشگاه توضیح دهید.

  علاوه بر دانشکده ها ، دانشگاه دارای امکاناتی نظیر خوابگاهها، اداره بهداری ، تربیت بدنی ، استادیوم و سالن های ورزشی ، مجموعه ورزشهای آبی دانشگاه، سلف های غذاخوری و تریا ها، کتابخانه مرکزی و اصناف دیگر مانند واحدهای تکثیر و کپی، خشکشویی، عکاسی، خیاطی، آرایشگاه مردانه، فروشگاه کتاب ، فروشگاه لباس، نانوایی، شرکت تعاونی و..می باشد.

در خوابگاه حکیمیه امکان خاص برای مطالعه دانشجو پیش بینی نشده ، همچنین در مورد اداره امور خوابگاه ها محدودیت مشخصی در مورد ساعات خاموشی وجود ندارد در ساعات نصف شب سر و صدای اتاق ها مانع استراحت سایرین می شود لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید.

در خوابگاه حکیمیه فقط ورودی جدید هر سال را داریم و تنها خوابگاهی ست که سالن مطالعه اختصاصی دارد، ظرفیت 100 الی 150 نفر را داراست، علاوه بر سالن های قبلی خوابگاه که 40-50 نفر ظرفیت دارد، امکانات سالن مطالعه خوابگاه حکیمیه از هر خوابگاه دیگر  بهتر است.

در خصوص ساعات خاموشی مسئله این است که شرایط فرق می کند گاهی دانشجو امتحان میان ترم دارد با اینکه اعلام می کنیم در سالن مطالعه حضور پیدا کند باز تعدادی از دانشجویان رعایت نمی کنند  ولی اگر هم اتاقی دانشجو به سرپرست خوابگاه شکایت بکند موضوع پی گیری و بررسی و حل می شود.

چرا وضعیت غذای سلف برای دانشجویان بخصوص خوابگاهی ها مطلوب نمی باشد.

نمی توانیم بگوییم کیفیت غذا ها بد است، نسبت به بقیه دانشگاه ها که ما بازدید داشته ایم و ارزیابی هم می کنیم ما جز 3 دانشگاه برتر از لحاظ کیقیت غذایی هستیم یک مشکلی که همیشه بین دانشجویان است این است که بعد از  مدتی غذا ها تکراری می شوند، هر غذا بیشتر از 2،3 بار در هفته تکرار شود باعث می شود دانشجویان دل زده بشوند، از نظر سلامت و بهداشت ارزش مواد غذایی برای ما مهم است، نهایت سعی را انجام می دهیم، ما یک شورای تغذیه داریم که 3-4 نفر دانشجو عضو هستند که با سیستم هایی که در اختیارشان است و نقطه نظرات دانشجویان را می گیرند غذاهایی که طرفدار ندارند (یعنی طرفدار آنها کمتر از 50% است) حذف کردیم، و غذاهای پرطرفدار را بیشتر کردیم امسال اولین بار حدود 10-15 نوع غذا به لیست غذاها اضافه شده اخیرا که بین دانشجویان ارزیابی کردیم کمتر در این زمینه مشکل داریم طبیعی است و ما سهمیه ای داریم طبق اون باید غذاها را قیمت بندی کنیم برنج ایرانی و گوشت گرم گوسفندی بدهیم هزینه ها حدود 20000 تومان می شود در حالی که الان حدود 6000 تومان است.

آیا دانشجویان اجازه دارند مهمان به خوابگاه بیاورند؟ با چه شرایطی؟

بله ما آئین نامه داریم هر دانشجو خوابگاهی حق دارد ماهی 4 شب مهمان داشته باشد (ترجیحا مهمان دانشجو باشد) ما به این جهت سخت گیری می­کنیم که هر اتاق 4 نفره اگر­­ هرکدام از دانشجویان دو مهمان داشته باشند اتاق 8 نفره می شود و خارج از ظرفیت می باشد.

بابت هر شب مهمان، دانشجو بعنوان میزبان باید درخواست بدهد و اعلام کند که مهمان دارد و فرم مربوطه را تکمیل نماید و حتی باید به نگهبانی خوابگاه کارت شناسایی ارائه بدهد تا اگر مشکلی پیش آمد موضوع قابل پی گیری باشد و مبلغ 5000 هزار الی 10000هزار تومان بابت هر شب مهمان باید بپردازد  و در مواردی که دانشجو مشکل مالی داشته باشد بابت هزینه تخفیف هم داریم.

در غذاهای ما چند درصد از برنج ایرانی استفاده می شود؟

60% ایرانی و 40% غیر ایرانی

چرا جلوی استعمال دخانیات در مناطق عمومی دانشگاه به خصوص سلف و تریا گرفته نمی شود؟

استعمال دخانیات در اماکنی مثل تریا از نظر ما ممنوع است بعضی ها تخلف می کنند و گاها این تخلفات را به ما گزارش می کنند ممکن است در طول ماه 5-10 نفر باشند، ما دانشجو را فرا خوان می کنیم و تعهد می گیریم، اگر تکرار شد بار دوم خانواده را در جریان می گذاریم و بار سوم به کمیته انضباطی ارجاع داده می شود و برخورد می کنیم.

از نظر ما استعمال دخانیات در اماکن عمومی تخلف است ما برخورد می کنیم، در مجموع ما نظارت داریم اگر دانشجویان در سالن ها، دانشکده ها، غذاخوری ها و تریاها به استعمال دخانیات بپردازند قطعا برخورد می کنیم.

لطفا برای روزهای جمعه هم برنامه غذایی برای دانشجویان در نظر بگیرید حتی شده برای نهار .

روزهای پنجشنبه و جمعه از نظر مقررات وزارت علوم، روز های غیر آموزشی حساب می شود ما غذا نداریم ولی پنجشنبه ها غذا برقرار است منتهی با یک اختلاف قیمت 1.5 الی 2 برابری ولی جمعه ها نه اگر کسی خواست تن ماهی یا کنسرو برای رزرو داریم.

مسئله صرف غذا در ماه مبارک رمضان را توضیح دهید.

کمیته ای قبل از شروع ماه مبارک رمضان تشکیل شد همه مواردی که بایستی انجام می شد بحث شد برنامه های زیادی چیدیم در وعده سحری شربت، خرما و در افطار سالاد، سبزی و میوه قرار داده شده است در وعده افطار فرنی، شیربرنج و انواع سوپ و آش قرار داده شده است.

بفرمایید تا چه حد در باره پخش یا مصرف مواد مخدر در خوابگاه ها آگاهی دارید؟ بالاخره یکی از منشا های پخش خوابگاه های دانشجویی هستند.

خوابگاه های ما یکی از مکان های سالم می باشند همه جا این امکان وجود دارد که به مواد مخدر دسترسی داشت، نیروی انتظامی اعلام کرده است که برای دسترسی به مواد مخدر در کلان شهر ها فقط یک ربع زمان لازم است تا به مواد دسترسی داشت، اما در خوابگاه کاملا رسیدگی می شود و برعکس است.

این معضل از بیرون می آید به همین دلیل راجع به آوردن مهمان سخت گیری می شود تا اگر مشکلی پیش آمد بتوان شناسایی کرد، در هر محیطی بالاخره آسیب داریم یکی از آن محیط ها خوابگاه ها می باشند .

در طول سابقه کاری جنابعالی، لطفا ارائه مختصری از خدمات دانشجویی را بفرمایید،

همه مواردی که دانشجو غیر از مسائل زندگی، آموزشی و پژوهشی درگیر است ما عهده دار آن هستیم چند بخش داریم:

بخش یک شامل خوابگاه ها می باشد.

بخش دیگر امکانات ورزشی،فوق برنامه ها، مطالعه و سرگرمی

بخش دیگر در سطح دانشگاه شامل تغذیه و تریا، کافی شاپ و بوفه است

وام ها، انواع وام ها و پوشش دهی آن ها

بخش بهداشت و درمان ، که بخش فعالی است پزشک متخصص، اورژانس، آمبولانس و تکنسین های خوب داریم

بخش بعدی امکانات تایپی، تکثیر، صحافی، اصناف مختلف مثل کفاشی، خیاطی و امثال آن ها در دانشگاه برای رفاه بیشتر دانشجویان عزیز وجود دارد.

برخی از دانشکده ها ی دانشگاه نوسازی و بازسازی نشده اند و وضعیت ساختمانی و بهداشتی دانشکده مکانیک از نظر دانشجویان این دانشکده مطلوب نمی باشد خصوصا سرویس بهداشتی این دانشکده که دانشجویان مجبورند از سرویس های دانشکده های دیگر استفاده کنند لطفا در این باره اقدامات لازم را صورت دهید.

شوراهای صنفی نماینده های دانشجویی هستند که به ما گزارش می کنند خود من هم به عنوان معاون دانشجویی پی گیری کرده ام بعضی از دانشکده ها مشکل داشته اند به دلیل اینکه در برخی دانشکده ها تعداد دانشجویان زیاد است و تخریب بالاست و رسیدگی شاید کم است ولی به همه دانشجویان اعلام کردیم به همه اماکنی که دانشجویان در گیر هستند از قبیل دانشکده ها، نمازخانه ها، سرویس های بهداشتی و غیره پی گیری کنند و به ما اعلام کنند . برخی دانشکده ها بازسازی را انجام داده اند و یا در حال انجام هستند.

در مورد کمبود های خوابگاه حکیمیه بخصوص در سالن سلف توضیحاتی ارائه کنید درب اتاق هایتان را به روی دانشجویان باز نگه دارید .

در خوابگاه حکیمیه سلف نداریم، آشپزخانه دارند دانشجویان غذارا می گیرند و به اتاق هایشان می برند اگر مشکلی باشد نماینده های دانشجویی که در خوابگاه ها مستقر هستند به ما اطلاع رسانی می کنند

هر خوابگاه نماینده دانشجویی دارد که هر دو هفته یکبار ما جلسه ای با این عزیزان داریم تا اگر مشکلی باشد گزارش کنند.

امکانات رفاهی دانشجویان مخصوصا در زمینه سلف سرویس بسیار پایین است اگر امکان بهبود کیفیت غذارا ندارید لااقل دستگاه های ماکروویو را بیشتر کنید تا در زمان کم برای نهار و نماز دانشجو بتواند غذای خود را گرم کند.

ما در سلف های دانشجویی و در خوابگاه ها ماکروویو داریم.

  چرا تنوع غذایی و کیفیت غذای دانشجویان ضعیف است؟

  با توجه به امکانات دانشگاه غذا در بهترین کیفیت در دانشگاههای سراسر کشور طبخ میگردد.

  آیا به دانشجویان مبلغی به عنوان هزینه تحصیلی پرداخت میشود؟

  بلی وام تحصیلی پرداخت میگردد.

  آیا بهتر نیست دانشجویان ورودی جدید در خوابگاه داخل دانشگاه و دانشجویان سال آخری در خوابگاه خارج از دانشگاه اسکان داشته باشند؟

  خیر

  در خصوص استفاده والدین از خوابگاه در طول سال، که سال گذشته اعلام فرمودید که میتوانند استفاده نمایند اما درخواست ما قبول نشد و مسئولین خوابگاه علام نمودند که امکان این امر وجود ندارد. لطفا توضیح دهید.

  به مهمانها شامل بستگان درجه یک و خانواده ها امکان پذیر می باشد. در حال حاضر اگر تعداد والدین 10-15 نفر باشند امکان پذیر است در طول ترم تحصیلی اگر والدین مراجعه کنند خانم ها خوابگاه دختران و آقایان خوابگاه پسران یک اتاق مختص استراحت والدین است که یک شب در کنار فرزندانشان باشند ولی اینکه بصورت عام جایی داشته باشیم خیر این امکان وجود ندارد.

  آیا امکان استفاده دانشجوی تهرانی از خوابگاه برای مثلا یک ترم تجربه زندگی دور از خانواده وجود دارد و به چه شکل؟

  در صورت وجود ظرفیت خالی امکان پذیر می باشد.

  با توجه به مشکلات اقتصادی خانواده خواهشمند است نسبت به پرداخت وام دانشجویی مساعدت فرمایید.

  انواع مختلف وام های دانشجویی از طریق صندوق رفاه وزارت علوم قابل پرداخت می باشد که بایستی در موعد مقرر نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

  خدمات دندانپزشکی و پزشکی در دانشگاه به چه صورت می باشد:

  اداره بهداری دانشگاه از کادر متخصص و مجرب پزشکان و دندانپزشکان تشکیل شده است که در سایت امور دانشجویان اطلاع رسانی شده در حال حاضر 5 دندانپزشک مجرب داریم که مشغول به فعالیت هستند. هزینه های دندانپزشکی طبق تعرفه وزارت بهداشت محاسبه می شود و علاوه بر آن 60% تخفیف برای دانشجویان گذاشته شده است. یعنی دانشجویان با پرداخت 40% از تعرفه وزارت بهداشت می توانند از خدمات دندانپزشکی استفاده نمایند. سیستم نوبت دهی نیز بصورت الکترونیکی می باشد و نیازی به مراجعه دانشجو بصورت فیزیکی در بهداری نیست.

  در خصوص نحوه تهیه غذا توسط دانشجو توضیح دهید.

  عزیزان دانشجو می توانند بصورت شارژ اینترنتی کارت عابر بانک تغذیه خود را شارژ کنند و حتی این امکان که بتوانند غذای خود را تا 2 هفته آینده رزرو کنند وجود دارد.

  عده ای از دانشجویان که می خواهند در خوابگاه غذای خود را میل کنند این امکان نیز برای این قبیل دانشجویان فراهم شده است.

  کیفیت غذا چگونه است:

  برای اطمینان والدین از کیفیت غذا خوشحال می شویم تا با هماهنگی قبلی با امور دانشجویان دانشگاه (واحد تغذیه) والدین عزیز بتوانند از نزدیک شاهد نحوه پخت غذا و تنوع غذایی و کیفیت آن باشند و از غذای سلف دانشجویی میل کنند.

  البته لازم به ذکر است با توجه به تعداد پرس غذایی حدوداً( 5000-4000) پرس غذا برای ناهار طبیعی است که کیفیت غذا یک مقدار کاهش پیدا می کند ولی خوشبختانه واحد تغذیه دانشگاه کارشناس تغذیه دارد که تمامی امور مربوط به سلامت غذا و کیفیت غذا توسط ایشان کنترل می شود.

  سیگار کشیدن در مکان های عمومی نظیر تریا مشکلاتی ایجاد میکند راهکار چیست؟

  این بحث در سالهای گذشته هم مطرح بوده که تریای دانشجوئی محل سیگار کشیدن و نابهنجارهایی از این قبیل نیست و حتی به دانشجویان عزیز اطلاع رسانی شده است و مسئولین نمی توانند در این خصوص به دانشجویان سخت گیری نمایند. با این وجود اگر دانشجوئی هنجار شکنی کرد و مسئولین تذکر دادند و دانشجو باز هم به رفتارش ادامه داد در آن صورت نیاز به کار فرهنگی است و موردبه کمیته انضباطی یا حراست دانشگاه معرفی می شود تا با دانشجو به نحو مقتضی برخورد شود.

  آیا وام دانشجویی پرداخت شده است؟

  برای کلیه دانشجویان ورودی 90 کلیه وام ها مربوط به نیمسال اول تحصیلی به حساب این عزیزان واریز شده است.

  -آیا والدین دانشجویان خوابگاهی می توانند از خوابگاه فرزندانشان بازدید داشته باشند؟

  مادر دانشجوی دختر و پدر دانشجوی پسر با هماهنگی معاون دانشجوئی یا مدیر امور خوابگاهها می توانند از خوابگاه بازدید داشته باشند.

  ظرفیت هر اتاق خوابگاه چند نفر است ؟آیا امکان ورود مهمان برای یک شب (از بستگان دانشجو)در خوابگاه وجود دارد؟

  الف:1،2،3،4،5 و 6 نفره

  ب:ورود مهمان با اخذ مجوز از مدیریت خوابگاهها بلامانع می باشد.

  آیا توزیع وعدهای غذایی ناهار و شام در خوابگاه صورت می ‌ گیرد؟

  بله توزیع وعده غذا ناهار و شام در کلیه خوابگاههای دانشگاههای دانشگاه صورت می‌پذیرد.

  -آیا برای دانشجویان تهرانی امکان استفاده از سرویس رفت و آمد به نقاط مختلف فراهم می‌باشد؟

  بدلیل مترو و بی آرتی در تمامی نقاط تهران بطور گسترده وجود دارد.

  آیا امکان استفاده از خوابگاه به دانشجویان ساکن کرج امکان پذیر می باشد؟

  در صورت وجود ظرفیت خالی و عدم ارائه تقاضا از سوی دانشجویان شهرستانی به این افراد اسکان داده خواهد شد

  لطفا در خصوص زمان و نحوه ثبت نام در خوابگاه توضیحاتی ارائه فرمایید.

  از 15 شهریور ثبت نام آغاز و از 22 شهریور اسکان داده میشوند.

  آیا برای خوابگاه وسایل از قبیل ظرف تشک و پتو ملحفه و از این قبیل لازم است؟وسایلی که دانشجو میبایست برای سکونت در خوابگاه همراه داشته باشدکدامند؟

  کلیه لوازم شخصی اعم از پتو، تشک، ملحفه، ظرف به عهده خود دانشجو است.

  تعهد دفتر اسناد رسمی برای خوابگاه به چه دلیلی می باشد؟ اگر ضامن کارمند نداشتیم چه باید بکنیم؟

  تحویل سند محضری برای خوابگاه الزامی ندارد و فقط برای تکمیل پرونده است.

  آیا در صورت تغییر آدرس منزل به شهرستان به دانشجو خوابگاه تعلق میگیرد؟

  با ارائه مدرک مستند و پس از تحقیقات در صورت صحت ادعا اسکان داده خواهد شد.

  آیا دانشجویان در روز های تعطیل هم میتوانند از خوابگاه استفاده کنند؟

  در ایام تعطیلات نوروز خیر-در تابستان نیز ظرفیت ها محدود است.

  تا چه اندازه به بهداشت خوابگاه دانشجوئی اهمیت داده میشود؟

  زیاد

  هدف از برگزاری اردو در شروع کار آن هم چند روز چیست؟

  آشنایی دانشجویان با دانشگاه، دانشکده، آموزش، تغذیه، بهداری، نحوه گرفتن واحد و اقامت در خوابگاه می باشد.

  آیا برای اسکان فرزندمان در خوابگاه باید شهریه ای بپردازیم ؟چقدر؟

  میزان اجاره بها هر سال توسط صندوق رفاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام میگردد.

  آیا فرزندمان میتواند به طور موقت از خوابگاه استفاده کند؟

  در صورت وجود ظرفیت خالی بلا مانع است.

  -لطفا در خصوص وام دانشجوئی کارت تغذیه ،و نحوه شارژ آن توضیح دهید؟

  به کلیه دانشجویان متقاضی وام در صورت اعتبار کافی پس از ثبت نام اولیه وام تعلق می گیرد.کارت تغذیه همان کارت آموزشی است که پس از صدور و فعال سازی توسط اداره تغذیه به آموزش کل تحویل میگردد.نحوه شارژ از طریق اینترنت در وب سایت stu.iust.ac.ir می باشد.

  آیا به دانشجویان خوابگاهی یا غیر خوابگاهی وام دانشجوئی و حقوق ماهیانه یا در طول ترم تحصیلی تعلق می گیرد؟

  در صورتی که دانشجو در شروع ترم ثبت نام نماید به دانشجویان خوابگاهی وام تحصیلی پرداخت میشود و به دانشجویان غیر خوابگاهی و شهرستانی وام تحصیلی و مسکن پرداخت میگردد. وام ازدواج برای دانشجویان متاهل در نظر گرفته شده است و وام ضروری برای خرید وسایلی مانند تبلت ، لپ تاپ که دانشجو در صورت ارایه فاکتور خرید این وام به آنها داده می شود.

  آیا دانشجویان تحت بیمه خدمات درمانی قرار می گیرند؟

  بله کلیه دانشجویان تحت نظر بیمه خدمات درمانی قرار دارند.

  خوابگاه حکیمیه و مجیدیه فاصله زیادی با دانشگاه دارد و وقت زیادی از دانشجویان تلف می شود، آیا تمهیداتی در نظر گرفته اید ؟

  برای آن خوابگاهها سرویس های مختلف در نظر گرفته شده و در ساعات مختلف این سرویس ها در تردد می باشند.

  لطفا بفرمایید نحوه انتخاب هم اتاقی به چه صورت انجام می شود ؟

  در اردوی معارفه با همدیگر آشنا می شوند یا براساس هم شهری و یا هم دانشکده ای .

  خوابگاه و هزینه آن چگونه محاسبه و پرداخت می گردد. چرا سال اولی ها در خوابگاه خارج از دانشگاه قرار دارند ؟

  بر اساس تعرفه ای که هر ساله از طرف صندوق رفاه اعلام می شود و بر اساس نوع خوابگاه و ظرفیت اطاق می باشد. و خوابگاهی با این ظرفیت که دانشجویان بطور مجزا اسکان یابند و دارای امکانات خوب باشد خوابگاه حکیمیه می باشد.

  آیا به دانشجویان ساکن کرج خوابگاه تعلق می گیرد ؟

  تحت شرایطی چنانچه ظرفیت موجود باشد.

  آیا به دانشجویان ساکن استان تهران خوابگاه تعلق می گیرد ؟

  خیر

  با توجه به اینکه بعضی والدین از شهرستان های دور خدمت می رسند برای اسکان باید چکار کنند ؟ آیا تدبیریاندیشیدید ؟

  دانشگاه دارای مهمانسرایی است که میتواند در حد محدود از خانواده های محترم پذیرایی کرد. AWT IMAGE

 

  جناب آقای دکتر موحدی راد مدیر مرکز مشاوره

  درگاه الکترونیکی دفتر ارتباط خانواده با دانشگاه

  درگاه الکترونیکی تهیه شده حاوی اطلاعات گسترده ای از دانشجو است که در حال حاضر اطلاعات دانشجویان در حال ورود می باشد و پس از ورود اطلاعات در خصوص میزان سطح دسترسی والدین تصمیم گیری خواهد شد و password , user به شما عزیزان داده می شود.

  در مورد ایجاد انگیزه لازم جهت تلاش به تحصیل و اخذ مدرک بالاتر در جوانان راهنمایی بفرمایید .

  یکی از دلایل بی انگیزگی دانشجویان پس از قبولی ٬ نداشتن هدف و یا به عبارتی اهداف بعد از قبولی در دانشگاه است و این بی هدف بودن باعث نداشتن برنامه و بی انگیزگی خواهد شد. پس باید دوباره هدف چینی کنند و اهداف خود را مشخص کنند ٬ اولویت بندی کنند و برای رسیدن به آن برنامه برنامه ریزی کنند. در این زمینه می توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند با اساتید صحبت کنند و حتی والدین با آن ها صحبت کنند و به آینده امیدوارشان کنند.

  راهکارهای عملی برای افزایش انگیزه:

  برای بالا بردن انگیزه سعی کنید ٬ ابتدا با افراد مثبت نگر ٬ فعال ٬ با نشاط و درس خواندن معاشرت کنید و از معاشرت با افرادی که به امور معنوی و علمی توجهی ندارند اجتناب کنید.

  روزانه نیم الی یک ساعت ورزش مورد علاقه انجام دهید.

  برای مطالعه و درس خواندن برنامه داشته باشید.

  از یکنواختی در روش مطالعه و زندگی اجتناب کنید و به برنامه های خود تنوع بدهید.

  لیستی از توانمندیهای خود تهیه کرده و آن را هر روز بازبینی کنید.

  لیستی از فواید مادی و معنوی درس خواندن و کسب تحصیلی تهیه نموده و آن را هر روز مرور کنید.

  تصمیم بگیرید زندگی جدیدی را با پیدا کردن دوستان جدید و ایجاد فضای جدیدی برای تحصیل و زندگی ایجاد نمایید.

  سعی کنید خیلی خوب و دقیق (به دور از حرف و سخن دیگران ) به علایق و استعدادها و تواناییها و اهداف خود فکر کنید تا جایی که برای خودتان ٬ قانع کننده و آشکار باشد.

  برای درس خواندن خود هدف های کوتاه مدت در نظر بگیرید و در صورت رسیدن به آن اهداف ٬ پاداش و در صورت عدم رسیدن ٬ محدودیت و محرومیت برای خو بگذارید.

  کوچکترین موفقیت خود را مورد توجه و تشویق قرار دهید و آن را دست کم نگیرید.

  چگونه میتوانیم با مرکز مشاوره در طول ترم ارتباط داشته باشیم؟

  در پکیج اهدایی به والدین راهنمای چگونگی ارتباط با مرکز مشاوره از قبیل تلفن ، فاکس، ای میل و آدرس سایت مرکز مشاوره آورده شده است. در ضمن والدینی که فرزندشان نیاز به مراقبت خاص دارد مثلا بسیار کمرو شبیه به آن است به کارشناسان مرکز مشاوره اطلاع دهند تا این عزیزان بصورت مضاعف مورد پایش قرار گیرند.

  با بی انگیزه بودن فرزندان پس از قبولی چگونه برخورد کنیم؟

  یکی از دلایل بی انگیزگی دانشجویان پس از قبولی ٬ نداشتن هدف می باشد. که خانواده ها باید با همدلی و ابراز محبت به فرزندانشان و تشویق و تقویت پیروزی و موفقیت آن ها در دانشگاه به نحوی ارتباط خوب و مستمر ثمری با فرزندان ایجاد کنند و به آن ها کمک کنند تا دوباره هدف چینی کنند یعنی اهداف خود را برای آینده در نظر بگیرند و این اهداف را اولویت بند یکنند که از اهداف ساده و آسان شروع کنند تا به هدف های بالا وکلان برسند و برای رسیدن به این اهداف حتما برنامه ای داشته باشند که این برنامه می تواند منظم و مستمر باشد.

  نحوه برخورد والدین با اضطراب تحصیلی دانشجویان توضیح بفرمایید.

  نقش والدین در کاهش اضطراب دانشجویان به نحوی است که باید به دانش جویان اطمینان خاط بدهند که در دوره دانشجویی موفقیت در قبال حضور در کلاس ٬ یادگیری فعال و ارتباط با استاد می باشد و شرایط آن با دوران دبیرستان متفاوت است.

  اجتناب از مقایسه فرزندان و ایجاد رقابت ناسالم بین فرزندان

  بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان با تشویق و تقویت موفقیت های ایشان در دوران دانشجویی و قبل از آن

  چگونه ایجاد انگیزه جهت ادامه تحصیل و کار کردن و فعالیت ورزشی در فرزندمان ایجاد کنیم .

  در مورد استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی خوانواده ها باید این مسائل را مد نظر داشته باشند:

  پدر و مادر ٬ در صورتی می توانند برای کمک رسانی به یکدیگر در برابر فرزندانمان اقدام کنند که متحد و هماهنگ باشند و دوگانگی وجود نداشته باشد.

  اهمیت خود نسبت به رفتارهای فرزندان را نشان دهند.

  یک زمان مشخص برای استفاده از اینترنت معین کنند.

  قوانین منطقی برای موضوع وضع کنند.

  کامپیوتر را پنهان نکنند آن را در معرض دید قرار دهند.

  فعالیت های دیگری را برای فرزندان مهیا کنند.

  اعتماد به نفس را با همدلی و محبت کردن در مورد موفقیت های تحصیلی قبلی فرزندان بالا میبرند.

  حمایت کننده باشند.

  از مشوق ها و تقویت کننده ها برای ارتقاء تحصیلی فرزندان استفاده کنند.

  در مورد استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی که باعث افت فرزندم شده است چه باید کرد؟

  چون در دوران دبیرستان تمام دانش آموزان هدف شان قبولی در دانشگاه بود و به نحوی رقابت بین آن ها وحود داشت تلاش و پیگیری بیشتری در آن ها برای یادگیری و مطالعه وجوو داشت و وقتی جوانان در دانشگاه قبول می شوند ٬ دیگر هدف بزرگ و متعالی در خود نمی بینند و فکر می کنند قبول شدن در دانشگاه پایان تلاش و کوشش آنها بوده است و به نوعی بی انگیزه می شوند و از سویی حرف و سخن دیگران بالاخص دوستان و اساتید نسبت به آینده و بازار کار باعث افت تحصیلی و به نوعی سردر گمی فرزندان می شوند ٬ که والدین باید با محبت و همدلی کردن با فرزندانشان به نحوی خود را به آن ها نزدیک کنند و آینده را برای آنها خوب جلوه دهند و سعی کنند به انتخاب رشته و دانشگاه آن ها احترام بگذارند و به آن ها امید بدهند و سعی کنند که در هدف چینی مجدد برای زندگی شان کمک کنند موفقیت هایشان را دوباره مرور کنند و نگرش مثبت و خوبی برای آینده در فرزندانشان ایجاد کنند.

  در خصوص درس مهارتهای زندگی توضیح دهید که آیا این درس در دانشگاه تدریس میشود؟

  درس مهارتهای زندگی در حال حاضر تدریس نمی شود ، بجای آن درس مهارتهای دانشجویی که یک بخش آن به مهارتهای زندگی اختصاص دارد تدریس می شود.

  برخلاف مطالعه و تلاش فراوان در دوره پیش دانشگاهی در حال حاضر فرزندم هیچ تلاشی برای یادگیری دروس دانشگاهی ندارد. چه باید بکنیم؟

  پر کردن اوقات فراغت ٬ اصولا دوره تابستان و یا اوقاتی که دانشجویان فراغت دارند می تواند بر حسب نیاز آن ها به نحوی پر شوند که هم فرد از آن لذت ببرد و هم مفید و سازنده باشد به صورتی که فرد را از مسائل دیگر باز دارد. پس برنامه ریزی برای اوقات فراغت می تواند:

  براساس اهداف باشد مثل مهارت آموزی یک نرم افزار برای رشته مورد تحصیل

  بر اساس نیاز و کاستی ها مثل شرکت در کلاس های زبان برای تقویت زبان انگلیسی و درس باشد.

  بر اساس شادی و تحرک مثل ورزش و ...

  بر اساس ارتباط اجتماعی و بالا بردن مهارت باشد مثل ٬ فعالیت ها ی اجتماعی و گروهی و .. باشد که اینترنت هم می تواند بخشی از فعالیت های دانشجویان را در بر بگیرند به شرطی که سایر برنامه ها را تحت الشعاع قرار ندهد و اعتیاد و وابستگی به وجود نیاورد و صرفا جهت بالا بردن اطلاعات و سرگرمی باشد.

  فرزندم هنگام کنکور استرس زیادی داشت و بی شک می توانست از نفرات برتر کنکور باشد، برای جلوگیری از استمرار استرس در دانشگاه چه کار باید کرد ؟

  الف) تفریح، استراحت کافی، ورزش.

  ب) کاهش انتظارات والدین نسبت به ایشان(انتظارات در حد توان فرد)

  ج) توجه به سایر علائق به غیر از درس و فعالیت در آن زمینه

  د) مراجعه به روان­شناس بالینی جهت آموزش روش های کسب آرامش و کنترل استرس.

  فرزندم خیلی وابسته به خانواده، پدر و مادر می باشد، چگونه می توانیم این وابستگی را جهت جلوگیری از صدمات تحصیلی کم کنیم ؟

  الف) با افزایش تدریجی واگذاری مسئولیت­های متناسب با سن و توان ایشان جهت افزایش حس اعتماد به نفس و توانمندی

  ب) برقراری ارتباط عاطفی صحیح و غیر مشروط با وی، [نداشتن ارتباط عاطفی با فرزندانتان متناسب با خلق و حالات روحی خودتان (داشتن ثبات عاطفی در رفتار خودتان)]

  نحوه برخورد پدر و مادر با فرزند پسر که در او عشق و محبت به جنس مخالف ایجاد شده و خود فرزند دارای هوش بالایی است، باید چگونه باشد ؟

  الف) احترام به احساس ایشان

  ب) پرهیز از هرگونه نگرانی و انجام رفتارهای غیر منطقی

  ج) کمک به فرزندتان درباب کسب ملاک­ها و معیارهای صحیح ازدواج (با کمک مشاور ازدواج) به منظور جهت­دهی صحیح

  د) تقویت اعتمادبه نفس ایشان

  فرزندم علی رغم داشتن هوش و استدلال بالای تحصیلی، آداب و فهم و درک اجتماعی بالا، از ارتباط و تعامل خوبی با دیگر افراد برخوردار نیست و بیشتر به عنوان انسان درون گرا تلقی می شود. شما به عنوان صاحب نظر و متخصص چه راه کاری در این خصوص پیشنهاد می فرمایید؟

  تقویت هوش هیجانی ( با کمک مشاور و آموزش به خانواده) آموزش روش های برقراری ارتباط موثر

 

  پاسخ سوالات مربوط به مشاور و خوابگاه AWT IMAGE

  دغدغه فعلی دانشجو آینده شغلی است توضیح دهید .

  آینده شغلی از دغدغه های ویژه دوران دانشجویی است که در سال های آخر تحصیل نمود بیشتری دارد و برای حل این موضوع لازم است. دانشجو علاوه بر تحصیل در رشته مورد نظر ٬ مهارت های سازنده برای آینده شغلی آن را نیز فرا گیرد یعنی نرم افزارها ٬ دوره های تخصصی و کار برای آن رشته که در مرکز جهاد دانشگاهی برگزار می شود را نیز شرکت کند. علاوه بر مهارت آموزی ٬ بالا بردن اطلاعات دانشی و فنی رشته مورد نظر می تواند برای آینده کاری نیز مثمر ثمر باشد و همچنین شرکت در دوره های کارورزی در طول دوره تابستان نیز از جمله اقدامات مهم و سازنده می باشد. و از همه مسلم تر نگرش مثبت نسبت به رشته داشتن ٬ اینکه تحت تاثیر حرف دیگران قرار نگرفتن می تواند روحیه فرد را در آینده بهبود ببخشد ٬ ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می تواند زمینه های تدریس و تحقیق و پژوهش بیشتری در آینده ایجاد کند ٬ و فرد را نسبت به آینده کاری امیدوارتر کند.

  کنار نیامدن با محیط خوابگاه را چگونه حل کنیم؟

  با توجه به اینکه تمام تجربیات زندگی دانشجویی در خوابگاه مثبت نیست اما معمولا راهکارها و دستور العمل هایی وجود دارد که روند انتقال از زندگی عادی به زندگی خوابگاهی را تاحدودی آسانتر می کند

  دانشجو اگر سعی کند هم اطاقی های خود را بهتر بشناسد می تواند شرایط بهتری را در کنار آن ها سیر می کند. پس اگر حتی قرار است با هم دوست نباشند اما ضروری است که با او رابطه مسالمت آمیزی داشته باشد.

  خوابگاه را به خانه خود تبدیل کنید مثل خانه خود در تمیزی ٬ نظافت و کارهای آن مشارکت کنید.

  سعی کنید با برنامه کلاسی و درسی هم اطاقی هایتان آشنا شوید درس خواندن با آن ها می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد.

  در برنامه های فوق برنامه خوابگاه مثل جشن ها ٬ مراسم و مسائل دیگر شرکت کنید این مراسم ها اطلاعات شما را بالا می برد.

  اوقات فراغت خود را در سالن های ورزشی ٬ سایت و سالن مطالعه سیری کنید تا بتوانید از اوقات خود بهتر استفاده کنید.

  برخورد والدین در مورد نابهنجاری های مثل دخانیات چگونه باید باشد؟

  والدین در مقابله با مصرف سیگار ٬ الکل و مواد مخدر جوانان ٬ مهم ترین نقش را برعهده دارند برقراری ارتباط با فرزندان و بیان انتظارات خانواده درباره مصرف نکردن سیگار دو فعالیت اساسی والدین به شمار می آیند. اگر می خواهید فرزندان شما به سمت دخانیات نروند خود شما باید یک الگوی مناسب برای آن ها باشید.

  برقراری روابط نقش کلیدی دارد ٬ نه گقتن را به فرزندان خود بیاموزید. حتما در برنامه های پیشگیری که برای والدین برگزار می شود شرکت کنید.

  در مورد وسواس و وسواس های فکری چه باید کرد؟

  راهکارهای عملی جهت مقابله با وسواس فکری و درمان آن:

  غرقه سازی ٬ بدین صورت که فرد مبتلا به آن ٬ با اختیار خود آن قدر خود را در معرض همان موضوعی که از آن رنج می برد قرار دهد تا از آن فکر خسته و متنفر شود ٬ بنابراین هر روز ٬ زمانی را به فکر کردن درباره موضوع وسواس فکری خود اختصاص دهید.

  هرگاه ذهن تان بدون اختیار مشغول همان اوهام و افکار بیهوده وسواسی شد، مشت خود را محکم فشار دهید و یک جمله مثبت به خود بگویید و از جای خود بلند شده و تغییر حالت دهید.

  کش نازکی را دور مچ دست خود ببندید، هرگاه افکار وسواس به سراغ شما آمد، با کشیدن کش و رها کردن آن روی دستتان، از آن فکر رهایی خواهید یافت.

  هر روز به خود تلقین کنید که ((من قادرم افکار وسواسی را کنار بگذارم)) زیرا تلقین یکی از راه های مبارزه با افکار منفی است.

  رفتن نزد یک روانشناس حضورا هم می تواند کمک کننده باشد.


1397/10/16   1038 بار

همایش خانواده و دانشگاه

  گزارش همایش ارتباط با اولیاء ویژه والدین دانشجویان کارشناسی ورودی 1390

 

  هفدهمین همایش ارتباط خانواده و دانشگاه ویژه والدین ورودی جدید ( 1390 ) در تاریخ 27/6/90 در تالارفرهنگی هنری شهید بهرامی با حضور مسئولین دانشگاه و کلیه والدین دانشجویان کارشناسی ورودی 1390 برگزار گردید .

  در این جلسه ابتدا آیاتی چند از قرآن مجید تلاوت شد و پس از پخش سرود جهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر شرفی روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطالبی را در خصوص نقش والدین از موفقیت دانشجویان ارائه کردند که به اهم آن اشاراتی می شود :

  «ابتدا اینکه ورود به دانشگاه تغییراتی را بهمراه دارد ( فضای دانشگاه ، گستردگی ، حجم دروسی و اینکه انتظارات اطرافیان از دانشجو نسبت به قبل متفاوت می شود و ..... )»

  ولی آنچه که مهم است این است که هر چقدر ضریب و آرامش خانواده بالاتر باشد ضریب موفقیت دانشجویان در دانشگاه بالاتر می رود.

  هر چه شادابی و سر زندگی در والدین افراد خانواده بالاتر باشد دانشجو نیز نشاط بیشتر خواهد داشت و مقاومت در مقابل مشکلات را بیشتر شود ذهنی او بارزتر شده و یادگیری آن بهتر می شود و حتی اینکه طول مدت جوانی شان استمرار بیشتری خواهد داشت و مسئله بعدی اینکه والدین باید هشیار باشند که تغییراتی که در فرزندشان اتفاق می افتد از قبیل گوشه گیری ، کم حرفی ، حالتهای افسردگی و غیره را جدی بگیرند و دانشجو را ترغیب کنند به مرکز مشاوره مراجعه نماید .

  ایشان از والدین خواستند که 6 نکته را رعایت کنند:

  1- از نظر عاطفی فرزندان باید روی محبت ما حساب کنند.

  2- ارتباط کلامی را با فرزندمان بیشتر کنیم.

  3- مسئله بعدی در ارتباط فرزندمون با خداوند است او را ترغیب کنیم تا به طرق مختلف با خدا انس بگیرد ( یاد خدا – ذکر خدا نماز اول وقت ) و آرامش به ما می دهد .

  4- مشورت کردن با جوان دانشجو باعث می شودکه دانشجو احساس امنیت روانی کرده و احساس می کند شخصیت او دارای ارزش است و ترغیب می شود استعدادهای خودش را شکوفا نماید.

  5- ارتباط تشویقی: وقتی فرزندمان را تشویق کنیم ذوق و شوق و حرکت را در بچه ها بوجود می آوریم والدین باید گوش بزنگ کوچکترین موفقیت فرزندانشان باشند و آنها را تشویق کنند.

  6- توصیه کند به دانشجویان که از فعالیت های فوق برنامه دانشگاه نظیر اردوهای دانشجویی استفاده نمایند چون باعث پختگی اجتماعی آنان می شود .

  پس از سخنرانی جناب آقای دکتر شرفی مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه حاج آقا ابراهیمی نژاد و سخنرانی را ایراد کردند ایشان به اهمیت نقش والدین در نظر خداوند متعال که بی ثمر و بی اجر نخواد ماند پرداختند.

  پس از ایشان جناب آقای دکتر جبل عاملی ریاست محترم دانشگاه در خصوص امکانات و فضای دانشگاه و پیشرفت های علمی دانشگاه چه از لحاظ آموزشی چه از لحاظ تحقیقاتی پرداختند . و اینکه ظرفیت سازی برای پذیرش دانشجویان ارشد دکتری تقریباً دو برابر دوره کارشناسی است . و از لحاظ تحقیقاتی دوماهواره نوید علم و صنعت و ظفر علم و صنعت نیز توضیحاتی دادند که قرار است این دو ماهواره در مدار قرار بگیرند و اینکه از لحاظ تعداد مقالات ISI دانشگاه علم و صنعت جزوء رتبه های برتر 1 و 2 کشور ( در دانشگاه های فنی و مهندسی ) می باشد . علاوه بر این ایشان از والدین خواهش کردند در روزهای عادی و ساعت هایی که دانشگاه باز است و کلاس ها برقرار می باشد به دانشگاه بیاند و از نزدیک با فضای دانشگاه آشنا شوند و اینکه دانشگاه آمادگی خود را جهت بررسی نقطه نظرات و پیشنهادات والدین اعلام می کند .

  پس از سخرانی ایشان ، جناب آقای ساویز مدیر محترم مرکز مشاوره نکات ارزشمندی را برای والدین متذکر شدند .

  ایشان ابتدا به نقش والدین و اهمیت آن در موفقیت فرزندان پرداختند و ضمن عرض تبریک به والدین بخاظر پذیرفته شدن فرزندانشان در دانشگاه که یکی از مهمترین و بهترین روزهای زندگی برای والدین و دانشجو می باشد از والدین بخاطر به ثمر رسیدن تلاش هایشان تشکر کردند و علاوه بر آن اطلاعاتی را در خصوص واحد مرکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه و اینکه این مرکز آماده ارائه چه خدماتی به دانشجویان هست توضیحاتی را برای آنها ارائه دادند و رسالت مهم مرکز مشاوره را حمایت پویای روانشناختی از دانشجویان در سراسر دوران تحصیل دردانشگاه ذکر کردند .

  سپس ایشان به ارائه گزارش از کارکرد و عملکرد مرکز مشاوره پرداختند .

  مرکز مشاوره خدمات ( مشاوره تحصیلی ، آموزشی ، خانواده ، پیش از ازدواج ، مذهبی و مشاوره تلفنی را ارائه می دهد .

  مرکز مشاوره علاوه بر ارائه خدماتی نظیر فوق به ارائه درس آموزش مهارتهای زندگی و خانواده می پردازد بصورت 2 واحد درس اجباری که کلیه دانشجویان می بایست آن را بگذرانند که برای اولین بار در کشور این مسئله در دانشگاه علم و صنعت ایران اجرا شد . علاوه بر آن بخش پژوهش و ارائه مقالات علمی راداریم که با مسائل تحقیقاتی و علمی در خصوص دانشجویان می پردازد . اردوهای ورودی های جدید- اردوهای مشاوره ای اجتماعی را برای دانشجویان داریم که ارتباط صمیمی دانشجویان با مشاورین دانشگاه در این اردو ها پیدا می کنند . بخش کارگاه ها و سخنرانی های روانشناختی را داریم که در دانشگاه برای آموزش دانشجویان تشکیل می شود . راه اندازی سایت مرکز مشاوره از دیگر بخش های مرکز مشاوره دانشگاه می باشد علاوه بر این نشریه پیام آشنا ویژه دانشجویان و نشریه پیام آشنا ویژه والدین از دستاوردهای دیگر مرکز مشاوره می باشد طرح همیاران سلامت روان دانشگاه را داریم که با کمک و همیاری دانشجویان برقرار می باشد راه اندازی از بخش آماری مرکز مشاوره برگزاری جلسات تخصصی ماهانه با مشاورین حضور فعال در دانشکده ها از دیگر فعالیت های مرکز مشاوره است.

  پس از آن نشست تخصصصی با مسئولین دانشگاه برگزار گردید در این نشست معاون محترم فرهنگی دانشگاه و معاون آموزشی و معاون دانشجویی و مدیریت محترم مرکز مشاوره حضور داشتند که ابتدا هر یک از مسئولین در خصوص شرح حوزه فعالیت های خود به والدین مطالبی را ارائه کردند .

  معاون محترم آموزشی دانشگاه در خصوص وظایف این معاونت توضیحاتی دادند از قبیل دوره های کارشناسی ، ارشد و دکتری تغییر رشته انتقال و حذف ترم و ...

  معاون محترم فرهنگی دانشگاه در خصوص اینکه این معاونت وظیفه تقویت فضای معنوی دانشگاه را بر عهده دارد و اینکه حوزه به طور خاص به مسائل اعتقادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی 

می پردازد توضیحاتی را ارائه کردند .

  معاون محترم دانشجویی نیز در خصوص بخش هایی که تحت نظر این معاونت مشغول به فعالیت هستند از قبیل اداره خوابگاه ها ، اداره تغذیه ، بهداری و تریبت بدنی توضیحاتی را خدمت والدین ارائه دادند .

  پس از آن مدیر محترم مرکز مشاوره در خصوص نحوه عملکرد مرکز مشاوره در دانشگاه مطالبی را اشاره کردند در انتهای جلسهنیز والدین پرسش های خود را مطرح مسئولین به تناسب حوزه فعالیتشان به سوالات پاسخ دادند.


1397/10/16   985 بار

اهداف و اقدامات واحد ارتباط خانواده و دانشگاه

اهداف واحد ارتباط خانواده و دانشگاه:

  ü ارتباط سازنده با اعضای خانواده

  ü فراهم کردن شرایط مناسب برای تحصیل و تهذیب

  ü آگاهی و شناخت از شرایط جدید و نقش‌های جدید

  ü شیوه‌های برخورد مناسب با مسائل و مشکلات خاص دوران جوانی و دانشجویی

  ü رفع تعارضات که ناشی از تفاوت محیط تحصیلی است

  ü کمک به افزایش همدلی والدین

  ü ایجاد تغییر در نگرش والدین دانشجویان و افزایش میزان آگاهی در مورد نقش جدید فرزندان

  ü بهره‌گیری از مشارکت فکری اولیاء در تصمیم‌گیری‌های مرتبط در راستای تدارک برنامه‌های حساب شده حمایتی

  ü ارتباط گرم با والدین و انتقال اطلاعات به والدین در جهت کمک بهتر

  ü پیوند میان خانه و دانشگاه

  ü ارتباط مطبوعاتی با اولیاء (از طریق نشریه و ...) مخابره از وضعیت عمومی دانشگاه

  ü آشنایی والدین با امکانات موجود دانشگاه و خوابگاه و بخشهای اداری و آموزشی و مقررات آموزشی دانشگاه

  ü مشارکت بر اساس تخصص اولیاء

  ü نیاز سنجی از والدین، بنابر اصل دوطرفه و دوسویه بودن ارتباط

  هدف اصلی تشکیل دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه: بالا بردن سطح ارتباط بین دانشگاه و خانواده و دانشجویان و افزایش پشتیبانی والدین از دانشجویان به منظور سازگاری بهتر آنان با شرایط تحصیل در دانشگاه، زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی و پیشگیری از آسیب‌های روانی – اجتماعی است.

  اهداف فرعی این دفتر عبارت است از:

  1- ایجاد ارتباط و شناخت متقابل میان دانشگاه، دانشجویان و اولیای آنان.

  2- آشناسازی والدین با وظایفشان در برهه‌ای جدید و حساس از زندگی فرزندانشان.

  3- کمک به افزایش همدلی فردی والدین با فرزندانشان.

  4- بررسی وضعیت پیشرفت تحصیلی و سلامت جسمی و روانی دانشجویان در طول تحصیل.

  5- بهره‌گیری از آراء و اندیشه تمامی اولیاء فرهیخته در عرصه علم و فرهنگ و اتخاذ تصمیمات مناسب در دانشگاه

  6- ایجاد فضای روحانی ومعنوی در دانشگاه از طریق بهبود کیفیت ارتباط با دانشجویان

  7- ایجاد کانال ارتباطی دانشگاه با والدین به منظور اطلاع رسانی بحران‌ها، شرایط اضطراری و استرس‌های زندگی دانشجوئی برای پیشگیری.

   - برگزاری جلسات گروهی هم اندیشی با والدین دانشجویان با هدف بهره گیری از آراء و اندیشه های والدین در عرصه های مختلف علمی ، فرهنگی و اجتماعی و همچنین کمک به دانشجویان خوابگاهی از قبیل شاداب سازی محیط خوابگاه و بالا بردن سطح سازگاری آنان با محیط، 2- کمک در تهیه نشریه پیام آشنا ( دانشجو و والدین )، 3- ازدواج جوانان ( شناسایی و برطرف کردن موانعی که در ازدواج جوانان وجود دارد )، 4- اردوهای فرهنگی و اجتماعی (شرایطی فراهم شود که والدین با دانشجویان به اردو بروند )

  - پاسخگویی به سوالات روانشناختی و یا آموزشی و دیگر مسائل به صوت حضوری و تلفنی با هدف برطرف کردن سوالاتی که در ذهن والدین دانشجویان وجود دارد

  همچنین از اهداف دیگر این دفتر می توان به ایجاد و تحکیم پیوندهای عاطفی، اخلاقی و انسانی بین اولیا و دانشجویان و مسئولین و مشاورین دانشگاه اشاره کرد . 

آگاه کردن اولیای دانشجویان به مسایل خاص این دوره از زندگی جوانان و مشاوره با آنان در هماهنگ کردن روشهای برخوردی با جوان در محیط خانه و دانشگاه از دیگر اهداف این طرح است.

برقراری ارتباط موثر والدین با دانشگاه در طول مدت تحصیل جوان می تواند بسیار ثمر بخش باشد.

نظر به نقش و اهمیت دوره‌های آموزش خانواده، ویژه اولیا در ارتقاء سطح آگاهی‌های آنان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، توسعه فرهنگی، بهینه شدن فضای تربیتی خانواده‌ها و ایجاد تعامل بیش از پیش اولیاء و دانشگاه ، واحد ارتباط با اولیاء مرکز مشاوره دانشگاه آمادگی خود را در زمینه ارائه خدمات گوناگون مشاوره ای اعلام می دارد .

  اساساً پذیرش در دانشگاه به‌عنوان یک تغییر مهم در زندگی است که سبب جدایی از والدین، دوستان و آشنایان می‌شود و دانشجو بایستی خود را با موقعیت تحصیلی، اجتماعی و جغرافیایی جدید سازگار کند، روابط تازه‌ای را با همسالان دانشگاهی ایجاد نماید و به طور کلی مسئولیت بیشتری را در زندگی روزمره بپذیرد.

  به نظر می‌رسد برقراری ارتباط با خانواده‌های دانشجویان و اطلاع رسانی به آنها در ابعاد تحصیلی، اجتماعی، فرهنگی و درمانی می‌تواند ضمن کاهش فشار روانی به سازگاری بهینه دانشجویان با شرایط جدید کمک کند.

  محیط دانشگاه به‌عنوان یک محیط کاملاً متفاوت با محیط مدرسه گاه دانشجویان را با موقعیت‌های جدید و ناآشنا و حتی با تعارضاتی روبرو می‌کند. مخصوصاً دانشجویانی که پس از قبولی در دانشگاه از محیط زندگی دور می‌شوند و وارد محیط جدید دانشگاه می‌شوند، علیرغم پشت سر گذاشتن موفقیت در کنکور و رسیدن به یکی از اهداف مهم زندگی خود دچار برخی از مشکلات از جمله نحوه سازگاری با محیط جدید و سازگاری با محیط خوابگاه می‌شوند. تجارب گذشته نشان می‌دهد که برخی از والدین فرزندان خود را به این دلیل که بزرگ شده‌اند به دانشگاه می‌سپارند و در کوران این تعارضات آنها را تنها رها می‌کنند. بدون شک والدین نیز با چالشهای بسیاری هنگام انتقال دانشجویان به محیط جدید روبرو می‌شوند. به ‌عنوان نمونه بعضی از والدین ممکن است احساس کنند با فرزندشان بیگانه شده‌اند به این دلیل که دانشگاه با فرزندشان به‌عنوان بزرگسال رفتار می‌کند و جزئیات ارتباط با دانشجویان را به آنان ارائه نمی‌کند، آسودگی خاطر ندارند و از جهات مختلف دلواپس و نگران فرزندان خود هستند و خانواده‌هایی که فرزندشان به‌خاطر دوری از خانه و شهر نیازمند خوابگاه هستند دچار تشویش و نگرانی بیشتری هستند.

  با توجه به مطالب طرح شده به نظر می‌رسد مراکز مشاوره دانشگاه‌ها بدون توجه به وجود این چالش‌ها در درون خانواده‌ها و به تنهایی قادر به رفع تعارضات و ناسازگاری‌های اجتماعی در دانشجویان نخواهند شد. حضور و مشارکت فعال والدین می‌تواند برای برطرف نمودن شرایط نامطلوب تحصیلی، اجتماعی و عاطفی نقش مؤثری را ایفا کنند و جهت ارتقای سلامت روانی و سازگاری مطلوب دانشجویان و پیشرفت عملکرد تحصیلی آنان مؤثر واقع شود.

    قابل ذکر است که این طرح توسط مرکز مشاوره دانشجویی انجام می‌شود و بدیهی است موفقیت در پیشبرد این طرح با همکاری بخش‌های مختلف دانشگاه از جمله امور خوابگاه‌ها، امور فرهنگی، امور دانشجویی، امور دانشجویان شاهد و ایثارگر، دانشکده‌ها، مرکز بهداشت و تربیت بدنی امکان پذیر است.


1397/10/16   1015 بار

معرفی دفتر ارتباط با اولیاء

ورود به دانشگاه پس از طی برهه های پر تنش رقابت و گذر از سد کنکور فشارهای بسیاری را بر جوانان و خانواده ها تحمیل می کند خانواده با این باور که فرزندش پله های ترقی و پیشرفت را به سرعت می پیماید او را به شرایط جدید پیش آ مده می سپارد . در حالی که عدم شناخت صحیح از موقعیت جدید چه بسا موجب بروز مشکلات عدیده می گردد و شرایط به ظاهر شیرین و آرام را به سوی شرایطی پر مخاطره سوق می دهد . لذا کسب شناخت و اطلاع از شرایط جدید و شیوه های برخورد مناسب با مسائل و مشکلات خاص این دوره بسیار پر اهمیت است . تفاوت موجود میان فضای محدود دبیرستان با محیط دانشگاه می‌تواند دانشجو را با تعارضاتی روبرو سازد . تجارب گویای این امر است که برخی از والدین فرزندان خود را درکوران تعارضات و چالشهای پیش آمده رها می‌کنند و خود نیزدر وضعیت جدید با چالشهای متعددی روبه رو می شوند . به نظر می‌رسد بدون توجه به چالشهای درون خانواده رفع تعارضات و ناسازگاریهای احتمالی دانشجویان سخت و درمواردی غیر ممکن خواهد بود . طرح ارتباط با اولیاء با هدف پی‌ریزی روابط والدین دانشجویان با فرزندانشان بر اصول صحیح ، افزایش میزان آگاهی در خصوص خدمات دانشگاه ، کمک به افزایش همدلی والدین و ایجاد تغییر در نگرش والدین دانشجویان و همچنین بهره گیری از مشارکت فکری اولیاء در تصمیم گیریهای دانشگاه و در راستای تدارک برنامه های حساب شده حمایت از خانواده تدوین و اجرا گردید . در این طرح تلاش شد تا خانواده ها از شرایط ، قوانین ، مقررات ، تسهیلات ومحدودیتهای موقعیت جدید فرزندانشان آگاهی یابند تا بتوانند برای پشتیبانی از فرزندانشان به رابطه ای منطقی و عقلاتی مجهز گردند .


1397/10/16   965 بار