• معرفی مدیریت ها
  • گروه طرح و برنامه
  • اخبار و اطلاعیه ها

جلسه مشترک معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و شورای دانشکده کامپیوتر

معاونت فرهنگی دانشگاه در جهت تبادل و تعامل مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشکده ها و نقش آنها در امور فرهنگی و اجتماعی، جلسه های دوره ای خود را با شورای دانشکده ها شروع نمود، که اولین جلسه این فعالیت با شورای دانشکده کامپیوتر آغاز شد.
در این جلسه دکتر اکبری، رییس  محترم دانشکده کامپیوتر از حضور دکتر ارجمندی در جلسه شورای دانشکده ابراز خرسندی نمود و بیان داشت که این جلسات مشترک قطعا نتایجی خوب و موثری برای مسائل فرهنگی دانشکده و دانشگاه در پی خواهد داشت. دکتر اکبری بیان داشتند که استادان و شورای دانشکده همه علاقمند به فعالیت های فرهنگی و سامان دادن به مسایل مرتبط هستند. سپس دکتر محمدی مدیر فرهنگی دانشکده، گزارشی از فعالیت های فرهنگی دانشکده ارائه کرده و چگونگی همکاری با تشکل های دانشجویی در دانشکده را تشریح نمودند.
در ادامه دکتر ارجمندی، معاون فرهنگی و اجتماعی، با ابراز خوشنودی از شرکت در جلسه شورای دانشکده کامپیوتر، هر یک از استادان این دانشکده را وزنه ای فرهنگی دانست که می توانند در حوزه فعالیت های فرهنگی، بویژه در حوزه فضای مجازی فعال تر بوده و تاکید کردند که نقش استادان دانشکده کامپیوتر می تواند در این فضا پررنگ تر و اثرگذارتر باشد.
دکتر ارجمندی در ادامه به موضوع گستردگی و موانع  فعالیت های فرهنگی پرداخته و ادامه دادند تا رسیدن به نقطه ایده آل، راه طولانی در پیش است و پیمودن این مسیر دشوار و پر فراز و نشیب جز با همدلی و اتحاد میسر نمی شود و دیدگاه ما این است که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دارای سه ضلع استادان، دانشجویان و کارمندان می باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به اهمیت فعالیت های فرهنگی، بخشی از فرمایشات معظم له را در موضوعات فرهنگی و اجتماعی تبیین نمودند و ابراز امیدواری کردند بتوانند در دوره جدید همراه با همه ی استادان، دانشجویان و کارمندان منشاء فعالیت  مفیدی در حوزه فرهنگی باشند.
در ادامه جلسه و در یک گفتگوی صمیمانه، تعدادی از اساتید دانشکده کامپیوتر به بیان دیدگاه های خود در خصوص فعالیت های فرهنگی در دانشکده  و دانشگاه پرداخته و به موضوعات مختلفی اشاره کردند و همچنین راه کارهایی هم ارائه نمودند.
در پایان دکتر اکبری، مطالب مطرح شده در جلس


1399/03/26   293 بار

ضرورت بازنگری در آیین‌نامه‌ها برای فعالیت در حوزه مجازی

دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در تشریح فعالیت‌های این معاونت در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر قواعد و آیین‌نامه‌هایی است که تا امروز این قواعد بر اساس فعالیت‌های حضوری در حوزه فرهنگی بوده و هم‌اکنون نیاز است تا درخصوص آیین‌نامه‌ها برای کار در حوزه مجازی بازنگری‌هایی صورت گیرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی، دکتر غفاری در این نشست خبری مجازی که امروز (دوشنبه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزارشد، با اشاره به اینکه در دورانی به سر می‌بریم که موضوع مورد بحث در آن از قطعیت‌پذیری برخوردار نیست، گفت: فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی همیشه مبتنی بر فعالیت و حضور جمعی بوده ولی در شرایط کنونی که امکان تحقق حضور جمعی میسر نیست شرایط ما را وادار می‌کند تا در تمامی حوزه‌ها اعم از آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و فرهنگی چرخشی به سمت استفاده از فضای مجازی داشته باشیم.
وی از برگزاری پویش‌هایی در حوزه مجازی خبر داد و تصریح کرد: از اولین اقداماتی که حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در فضای مجازی در دوره شیوع ویروس کرونا انجام داد برگزاری چندین پویش بود که اولین پویش با نام "همه مردم همه دانشگاهیان "بود که با طرح این مسئله که مردم در منزل بمانند و کلیه اصول و قواعد بهداشتی را رعایت کنند و با هدف اطلاع‌رسانی در مورد ویروس و راه‌های پیشگیری و ترویج آن در جامعه برگزار شد؛ به طوری که طی این پویش هر فرد بتواند ۱۰ نفر را مورد اطلاع‌رسانی قرار دهد.
دکتر غفاری در ادامه خاطرنشان کرد: پویش دوم "زندگی دست یارگیر توست " نام داشت که در این پویش از قابلیت‌های دانشجویان استفاده شد تا به شکل داوطلبانه در سامانه‌ای که طرح‌ریزی شده بود شرکت کنند و توانایی‌های خود را در آنجا مطرح کنند که در این پویش ۸هزار دانشجو شرکت کردند و دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقبال بهتری داشتند؛ ۶۰ درصد مشارکت با این وزارتخانه بود و بقیه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های تحت پوشش آن بود.
وی افزود: همچنین یک پیمایش الکترونیک هم با حضور دانشجویان دانشگاه‌ها برگزار شد که ۷هزار دانشجو در این پیمایش شرکت کردند و به طرح مشکلات و چالش‌های خود در دوران کرونا پرداختند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به سایر فعالیت‌ها اشاره کرد و افزود: بخش دیگری از فعالیت‌ها مربوط به تشکل‌ها وکانون‌ها بود که در این زمینه تشکل‌هایی مانند بسیج دانشجویی فعالیت‌های بسیار خوبی انجام دادند و یک فعالیت دیگر دعوت از دانشجویان برای نوشتن خاطرات خود از دوران کرونا بود که محوریت این کار را دانشگاه علامه طباطبایی برعهده داشت.
دکتر غفاری با اشاره به اینکه در چرخش به سمت فضای مجازی آمادگی‌هایی لازم است، گفت: خوشبختانه نسل جوان امروز کاملاً با دنیای مجازی و دیجیتال آشنایی دارد، البته در این میان زیرساخت‌هایی نیز از جهت تهیه ابزار و اینترنت لازم است که در حال آمادگی برای بهبود این زیرساخت‌ها هستیم و نکته دیگر اینکه هر فعالیت فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر قواعد و آیین‌نامه‌هایی است که تا امروز این قواعد بر اساس فعالیت‌های حضوری در حوزه فرهنگی بوده و هم‌اکنون نیاز است تا درخصوص آیین‌نامه‌ها برای کار در حوزه مجازی بازنگری‌هایی صورت گیرد.
وی گفت: درخصوص جشنواره حرکت، انتخاب مدیران نشریات دانشجویی، جشنواره رویش و برگزاری مسابقات قرآنی نیز در حال رایزنی، همکاری و مشورت هستیم تا بدانیم تا چه حد می‌توانیم زیرساخت‌های لازم برای برگزاری این فعالیت‌ها در حوزه فضای مجازی را فراهم کنیم.
دکترغفاری درخصوص پیش‌بینی‌های لازم برای بحران‌های پس از کرونا و همچنین میزان بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، اظهار داشت: موضوع کرونا تبعات پیچیده‌ای دارد که آن بخشی از این پیچیدگی‌ها که مربوط به حوزه فرهنگی باشد را در قالب کارگروه‌هایی در حوزه ستادی به گفت‌وگو و تبادل نظر گذاشتیم و نشست‌های منطقه‌ای با مناطق دهگانه خواهیم داشت و پیامدهای این بیماری در آنجا نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بودجه فرهنگی بر اساس آنچه که از قبل تعریف شده می‌باشد و تغییری نخواهد داشت.
معاون فرهنگی و اجنماعی وزارت علوم در مورد دیدار اخیر دانشجویان با مقام معظم رهبری و مسئله حجاب و عفاف گفت: در دیدار دانشجویان با مقام معظم رهبری در ماه رمضان یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری موضوع حجاب و عفاف بود که از سال گذشته در این خصوص کمیته‌هایی در دانشگاه‌ها تشکیل شده و هم در عرصه اعتقادی و هم ترویج و پژوهش فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.
وی درخصوص وضعیت خوابگاه‌ها و نگرانی‌ها برای ترم بعد عنوان کرد: اولویت اول وزارت علوم تامین سلامت دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارمندان است و سعی می‌شود تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود ولی تصمیم‌گیری نهایی با ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد بود.
دکتر غفاری در زمینه آینده فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: ماموریت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم این است که کلیه فعالیت‌های فرهنگی را در چارچوب فضای مجازی نیز تعریف کند و بتوانیم در صورت ادامه وضعیت بحرانی در فضای مجازی به فعالیت‌های خود ادامه دهیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درخصوص استفاده از نخبگان فرهنگی و اتاق‌های فکر خاطرنشان کرد: هیچیک از فعالیت‌ها را تعطیل نکرده‌ایم بلکه پژوهشکده مطالعات فرهنگی با دعوت از صاحب‌نظران از آنان خواسته تا مطالباتشان در دوران کرونا را مطرح کند و گفت‌وگو و بررسی در این زمینه‌ها ادامه دارد.


1399/03/26   291 بار
برگزاری نظرسنجی درس استاد مشاور
گروه طرح و برنامه معاونت فرهنگی به مانند هر سال در اواخر آذر ماه اقدام به برگزاری نظرسنجی طرح استاد مشاور کرد. این نظرسنجی در تمامی دانشکده ها (به جز دانشکده برق) و در 26 کلاس درس اساتید مشاور برگزار شد.
برگزاری سلسله جلسات اتاق فکر با موضوع "تنظیم فرم ارزیابی میزان رضایتمندی وضعیت فرهنگی دانشگاه"
سلسله جلسات اتاق فکر با موضوع "تنظیم فرم ارزیابی میزان رضایتمندی وضعیت فرهنگی دانشگاه" در گروه طرح و برنامه برگزار می گردد.
ابلاغ دستورالعمل برگزاری یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی
فراخوان مسابقه کتابخوانی اربعین
تشکیل شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در مناطق ده گانه کشور
آغاز بازنگری آیین نامه کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی
اداره کانون های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد: نظر به گسترش عرصه فعالیت های کانونی در زمینه های مختلف و همچنین لزوم روز آمد و کارآمد ساختن مجموعه های دانشجویی مکاتبه ای با کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور در خصوص ضرورت بازنگری آیین نامه کانون ها صورت گرفت.